Rough Creed lägger ner Ängelholm
Ängelholm finns inte längre på motorcykelklubben Rough Creeds karta. Uppmärksamheten i media och från polisen har lett till att klubben i stället har bildat en sydsvensk avdelning utan särskild hemort.
ÄNGELHOLM.
Det blev stor uppståndelse när NST för en tid sedan berättade att Rough Creed hade etablerat sig med en avdelning i Ängelholm.
Klubben har tydliga kopplingar till Outlaws MC, en internationell mc-klubb som räknas till samma skola som Bandidos och Hells Angels. Alla tre är så kallade 1%-klubbar, ett begrepp som mc-folk använder när de vill markera att de står utanför lagen.
Uppgifter från polisen om att Rough Creed är en så kallad prospectklubb till Outlaws dementeras bestämt av Steve (som inte vill skylta med sitt eget namn), en medlemmarna i Rough Creed.
— Vi är en självständig klubb och tar inte order av någon. Men visst är det många av oss som sympatiserar med Outlaws. Men ingen som jag har pratat med i Rough Creed vill gå över och bli medlem i Outlaws. Är man medlem i en 1%-klubb så kan man knappt ha ett vanligt jobb, säger han.
Steve är också noga med att poängtera att Rough Creed är en så kallad mcc-klubb.
— Det innebär att vi inte bär ryggmärken och inte hävdar något revir. Vi har inget klubbhus i Ängelholm och tänker inte skaffa något. Inte någon annanstans i Sverige heller, säger han.
Klubben ser helst att medlemmarna kör Harley Davidson, men det är inget absolut krav.
— Straffade personer vill vi inte gärna ha in. Tar man in kriminella så förstör de hela klubbens rykte.
Rough Creed är en relativt ny företeelse. Den första av de hittills sju avdelningarna startades i Essex, England, i januari förra året. Sverige fick sin första avdelning (Jönköping) i februari i år. Skellefteå blev den andra i mars, Borås den tredje i april och 1 maj drogs Ängelholmsavdelningen igång.
Nu är de fyra svenska avdelningarna omgjorda till tre med mer neutrala namn: Rough Creed Sweden North, South och Central. Central är huvudorganisation i Sverige och omfattar de tidigare avdelningarna Jönköping och Borås.
— South är Skåne och södra delarna av Småland, säger Steve.
Förklaringen till namnbytet, och till att en del vapen har städats bort från klubbens hemsida på nätet, är den negativa publicitet som Rough Creed har fått. Den uppmärksamhet klubben har fått från polisen spelar också in. Enligt Steve har ett par av medlemmarna fått problem med sina arbetsgivare.










Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus