Dagens datum: Tisdag 7 februari 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

redaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498 Tipstelefon: 020-100 180 Växel: 042-489 90 00


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 30 juli 2007 kl. 04:00

Inflyttningsklart i fem våningar med kök

Renoveringen går framåt eller rättare sagt uppåt. Robert och Ritha Holst har börjat flytta in i det gamla vattentornet i Vejbystrand.


Bildmaterial

Insidan är i det närmaste klar. Utsidan på tornet ska förses med en hiss och fasaden ska kläs i mörk fjällpanel i ek. Johan Persson

Utsikten från balkongen på sjätte våningen liknar ett konstverk. Men så är mycket av trädgårdsplaneringen Ritha Holsts verk. Betongtanken som satt på insidan av vattentornet har återanvänts till dammarna. Johan Persson

Högst upp ligger avkopplingsrummet — med balkong. Johan Persson

"Jag är fortfarande mitt uppe i bygget. Vedbod och carport återstår", säger Robert Holst. Johan Persson

Visa alla 7 bilder.

Om tornet

Byggår: 1928
Höjd: 23 meter inklusive vindsutrymme.
Takhöjder: 2,2—3,4 meter.
Byggmaterial: Sten och betong utvändigt. Fasaden täckt med fjällpanel i ek.
Våningsplanen: 1) entré/konstateljé, 2) vardagsrum, 3) grovkök, 4) kök, 5)sovrum (med toalett och dusch), 6) avkopplingsrum med balkong.


VEJBYSTRAND. Gömt inne i Vejbystrand och med utsikt över trädtopparna. Robert och Ritha Holst, fuktskadekonsult respektive konstnär, har börjat packa upp flyttkartongerna inne i det gamla vattentornet.
De sex våningarna om totalt 120 kvadratmeter har allt som en standardvilla ska ha. Fast på höjden.
— Jag är förvånad att det har gått så smidigt. Det har inte varit tvärstopp någonstans, säger Robert Holst.
Hustrun Ritha har bara en invändning:
— Det svåraste har varit att vara utan man i tre-fyra år.

För det ska sägas på en gång: det finns inga färdiga planritningar för att bygga bostad i vattentorn. Improvisation är ett nyckelord. Hårt arbete en dygd.
— Jag har nog jobbat mer här än vad jag tänkt, medger Robert Holst som också är utbildad byggnadsingenjör.
En spiraltrappa går nedifrån och ända upp till sjätte våningen. Att bygga den och få avsatserna att passa in på varje våningsplan har varit den svåraste utmaningen.
Nu är trappan på plats. Men vem som helst förstår att det tröttande i att varje dag gå upp och ner på de 87 trappstegen.
Till råga på det har Robert Holst dåliga knän som behöver opereras.
Lösningen är en hiss, som ska bära nio personer åt gången.
— I dagarna ska vi gräva det sista på schaktet. Sedan är min förhoppning att vi kan gjuta bottenplattan nästa vecka eller veckan efter det, säger Robert Holst.

I köket på den fjärde våningen står ett robust träbord. Med hjälp av kranbil och vinsch har otympliga möbler kommit på plats.
— Robert stod där uppe och ropade: "nu kan du binda fast bordet". Sen fick jag dra ut med repet i skogen så att bordet inte skulle slå in i väggen. Grannarna måste ha trott att vi var tokiga, säger Ritha Holst och skrattar.
Nedervåningen är full med flyttkartonger, men ska så småningom bli en konstateljé för Ritha Holst. En liten ateljé på 20 kvadratmeter.
— Jag har 100-tals bilder och mycket av min konst har jag fått ställa in på Sommarsol där jag håller konstkurser, berättar hon.
På det andra våningsplanet ryms vardagsrum i afrikansk stil. Ytterligare en våning upp ligger grovköket med hjärtat i konstruktionen: ackumulatortanken.
— Det är vattenburen golvvärme i alla bjälklager. Vi har kopplat in fjärrvärme i ackumulatortanken som sedan pumpas ut i tornet, förklarar Robert Holst.

Tillsammans med braskaminen på sjätte våningen och solpanelen på taket ska energikostnaderna hållas nere.
Hela projektet kommer att kosta mellan 2,5 och 3 miljoner kronor och Robert Holst hoppas att allt blir klart nästa år.
Fuktskadekonsult som han är vet han hur fukt ska hållas utanför vattentornet.
— Därför har det blivit sten och betong och bara trä i inredningen. Det är en yrkesskada.

Niclas Sörenson

Kommentarer

Kommentarer via Disqus

Nyhetsrubriker

Reinfeldt: Pensionssystemet är inte ett trolleri

Stockholm Den allmänna bilden av en pensionsålder på 65 år är ett problem, säger statsminister Fredrik Reinfeldt (M). I en intervju för Dagens Nyheter skissar han ett arbetsliv som kan sträcka sig till 75 års ålder.
Läs mer

Det finns 29 kommentarer till artikeln

29 kommentarer

Ålgräs kan stoppa Kemiras utbyggnad

Helsingborg Kemira vill utöka sitt område genom att fylla igen en vik i Öresund. Men miljönämnden säger tvärt nej, och kommunstyrelsen är tveksam. Läs mer

Det finns 3 kommentarer till artikeln

3 kommentarer

Det våras för hyresrätterna

HELSINGBORG Kurvan för bostadsbyggandet i Helsingborg fortsätter att peka uppåt. I fjor påbörjades 50 procent fler bostäder än 2010. Samtidigt byggs allt fler hyresrätter och de närmaste åren väntas en rejäl ökning.
Läs mer

Relaterat material

hd.se/sport

Förstärkning från sportens hemland

Thaiboxning Helsingborgs Muay Thai har fått en utmärkt förstärkning. En välmeriterad 27-åring från Thailand ska hjälpa till med träningen och även boxas för klubben.
Läs mer

Tre män knivrånade videobutik

Ängelholm Tre män rånade på måndagskvällen en videobutik på Vaktgatan i Ängelholm. De hotade personalen med knivar. Läs mer

Fri sundsutsikt för 16 miljoner kronor

Helsingborg Årets hittills dyraste hus i Helsingborg har sålts för 16 miljoner kronor. Fastigheten har fri sundsutsikt och ligger strax norr om Pålsjöbaden Läs mer och se karta

Det finns 2 kommentarer till artikeln

2 kommentarer

Chock efter erkännanden och mordplan

VIKEN Chock och bestörtning efter att 14-åring från Viken har erkänt ett stort antal brott och en plan att mörda en före detta kompis. Rektor Mai-Lis Johansson på Vikenskolan ska prata med personal och föräldrar om vad som hänt. Läs mer

Relaterat material

hd.se/sport

Wissman med stormsteg mot VM

Friidrott Johan Wissman är redan lika bra som förra vintern och nu pekar det mesta på att han lyckas kvala in till VM i Istanbul. Läs mer

hd.se/sport

BoIS nobbar ännu en provspelare

Fotboll BoIS har redan tackat nej till tre andra testspelare och nu har även den amerikanske mittfältaren Yannick Salmon gjort sitt i klubben. Läs mer

Relaterat material

En person påkörd på Strandbadsvägen

Helsingborg Strax före klockan 7.30 på tisdagsmorgonen blev en person påkörd av en personbil i rondellen i korsningen Industrigatan och Strandbadsvägen. Läs mer

Bärgningen går som den ska

LANDSKRONA Trots is och minusgrader går arbetet med att bärga flytdockan i Lundåkrabukten enligt planerna. Läs mer

Relaterat material

Det finns 3 kommentarer till artikeln

3 kommentarer

Laleh prisad på Gaygalan

Stockholm Laleh blev den stora vinnaren på måndagskvällens Gaygala. Sångerskan korades till årets artist och "Så mycket bättre", där hon var stjärna, utsågs till årets tv-program.
Läs mer

Det finns 2 kommentarer till artikeln

2 kommentarer

Skor på nätet skapar 50 nya jobb

Helsingborg Green Cargo Logistics har landat ett nytt mångmiljonkontrakt. 50 nya lagerjobb ligger i potten när Helsingborg blir centrum för skoförsäljning via nätet. Läs mer

Det finns 3 kommentarer till artikeln

3 kommentarer

Landskrona får ny siluett

LANDSKRONA Konstnären Carl Fredrik Reuterswärd har slagit knut på det nya kraftvärmeverkets skorsten. Officiell invigning av värmeverket blir det först i höst, men redan på onsdag sätts konstverket på plats. Läs mer

Det finns 1 kommentar till artikeln

1 kommentar

Mamma gav treåring öl och cigaretter

Malmö En mamma har åtalats i Malmö sedan hon gett sin treårige son öl att dricka och cigaretter att röka. Läs mer

Räntorna stilla, euron dyrare

Stockholm Ränterörelserna var små under den inledande handeln i dag. Läs mer

SEB höjer utdelningen

Stockholm Bankkoncernen SEB redovisar en rörelsevinst på 3 165 miljoner kronor för fjärde kvartalet 2011. Läs mer

Alfa Lavals vinst som väntat

Stockholm Industrikoncernen Alfa Laval redovisar en vinst före skatt på 1 381 miljoner kronor för fjärde kvartalet 2011. Läs mer

Maldivernas president avgår

Male I ett tal till nationen bekräftar Maldivernas president Mohamed Nasheed att han avgår, rapporterar AFP. Läs mer

Chopra gjorde två hole-in-one

Stockholm Vissa golfspelare lyckas aldrig göra några hole-in-one. Läs mer


Läsvärda artiklar

Aktuellt i Ängelholm



Kontakta oss:
Redaktionen | e-post
Nyhetschef:
Michael Hansson | e-post
Vice nyhetschef:
Anette Rantala | e-post
Hitta: Kontoret i Ängelholm
Det händer idag i Ängelholm

Strålande vinterväder och glänsande sjöisar. Danskesjön och Västersjön lockade både skridskoåkare och pimpelfiskare under lördagen.Läs mer

Ängelholm har fått tillbaka sin Lergöksorkester. Varje måndag spelar upp till 15 barn på sina lergökar i Parkskolan.Läs mer

Utrustad med stålbalkar, skumgummi, filttyg och högar av ritningar steg Johanna Paulsson in på tapetserare Birgitta Hallbergs verkstad.Läs mer

Daniel Sundin står på FBI:s lista över världens mest eftersökta brottslingar.Läs mer

Det är få förunnat att medverka i både Engelholmsrevyn och Hjärnarpsrevyn. David Fröberg gör det i år.Läs mer

På måndagen var det invigning för Söndrebalgs skolas första uppehållsrum. Men allt var inte frid och fröjd för det. Samtidigt börjar skolans nya tuffa skolgårdsregler att gälla.Läs mer

I Ängelholm satsar Taekwondoklubben på föryngring. Att träna på riktigt kan vara lagom vid sjuårsåldern. Men dessförinnan kan man ju lekträna.Läs mer

I källarvärmen hos Ängelholms sport- och fiskevårdsförening surras, binds och lackas det som aldrig förr.Läs mer

De är inte försvunna. Förskolan Pomona och flera läsare avslöjar att de finns i både Kägleån och på Gåsahalsen.Läs mer

Strax efter jul hittade Erling Carlsson ett av sina stora bokträd, nedsågat på marken.Läs mer och se inslag

Allt blev fel när Håkan Liedberg och Linda Olofssons hus på jordgubbsfältet i Munka Ljungby monterades.Läs mer

Bordtennisbollarna flyger, tv-spelarna jublar och det blir en hel del snack kompisar emellan. Till fritidsgården i Strövelstorp kommer man för att umgås.Läs mer

Åsnan Lillan tittar ut från väderskyddet. Hon är ny i Hembygdsparken och verkar redan trivas.Läs mer

Följ med trädgårdsmästaren Christer Nilsson som visar att det finns mycket att göra på Sofiero även på vintern.
Se programmet i 24DHD Play

I sitt uppdrag som specialpedagog har Pia Meijer kontakt med elever och deras mentorer - och inte minst med föräldrar.Läs mer

"Den ene kallar mig kommunistsvin, den andre kallar mig moderatmegafon."Läs Patrik Lundbergs krönika

"Det är inte kul att bo i Norden i februari".Läs mediekrönikan här


Har precis släpat mig till redaktionen efter nattens Super Bowl-mangling.Läs mer

På söndagen var det fullt i matsalen på Fröjdenborg. Många hade kommit för att fira Lilian Olsson som fyllde hundra år.Läs mer

Theatre Canacu från Kongo gästar i dag, tisdag, Helsingborgs stadsteater med teaterföreställningen "Dag".Läs mer

När Mats Ludvigsson transporterar ut timmer med häst slår han vakt om en tradition och värnar om naturen.Läs mer

Irriterar du dig på störande ljud där du bor?

Gör som mormor - koka en kompott. En ljuvlig liten retrodessert för bistra vintertider.
Läs mer

Funktionsnedsättning. Så kallas det när man som Ebba Johansson har en diagnos som ADHD.Läs mer

Det senaste inom bröllopsklänningar, ringar och makeup visades under Kullabygdens första bröllopsmässa.Läs mer

Oljudet från järnvägsbommarna är inte tillräckligt högt för att åtgärdas.Läs mer

Många släpper loss sina hundar på Nya kyrkogården och längs med gångarna ligger "visitkorten" på rad.Läs mer

Allt fler upptäcker fördelarna med materialet och nu tillverkas allt du kan tänka dig inom heminredning av bambu.Läs mer

Radarparet Filip Hammar och Fredrik Wikingsson ligger inte på latsidan.Läs mer

Alla pratar om Margaret Thatcher. Få pratar om thatcherismen.Läs mer

Mikael Malmström lades in på lasarettet tidigt en decembermorgon förra året. Vistelsen skulle nästan kosta honom livet.Läs mer

Två nya förskolor öppnar under våren och fler är på gång. Men inte i de områden där behoven är störst.Läs mer och se inslag

Under helgen har Kultur Bjäre förvandlats till ett fotografiskt centrum.Läs mer

I dagens Gluggen berättar HD-fotografen Göran Stenberg om hur han blev vittne till när dansk polis grep vad de trodde var Palmes mördare.
Se Gluggen i 24HD Play

Jonna Ingvarson förtrollas av Svedmyrasystrarnas stämsång på Mejeriet i Lund. Årets första femma går till First Aid Kit.Läs mer

"I denna valfrihetens tidevarv tycks valet allt oftare handla om välja bort."Läs Tjerstin Thorséns krönika

Få resor känns skönare än bytet från skandinaviskt gråväder till barfotadagar på en thailändsk strand.Läs mer

Ostron, chili, mango, jordgubbar och musslor är ofta heta tips till den som vill uppleva bättre sex och ökad lust.Läs mer

Stina Lindskogs far och hans historia har präglat hela hennes konstnärsliv.Läs mer

Här kan du söka lagfarter via kommun/församling, publiceringsdatum eller med valfria sökord.
Läs mer

Loreens Globensresa var troligen bokad redan innan första deltävlingen.
Till schlagerbloggen

Magnus Karlsson begrep att något inte stod rätt till och bad dottern Matilda om hjälp till sängen. Drygt två veckor senare återfick han medvetandet.Läs mer

På måndag firar samerna nationaldag. En befolkning som upplevt segslitna marktvister, som kämpar mot rovdjurstryck och som ofta hamnar i skottgluggen.Läs mer

Just nu pågår Köpenhamns modevecka. Vi har tittat in på en av alla visningar, där höstens och vinterns mode presenterades.Läs mer

En lösning kan vara nära för svårt handikappade Alexandra Landin.Läs mer

Några veckor gamla skildes tvillingarna åt och adopterades till varsin familj i Skåne. Förra året återförenades de.Läs mer

Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Volvo V50 1,8 F Flexi Fuel -07 Svart metallic 3.592 mil
Pris: 124.900 kr

Opel Corsa 1,3Cdti 5d Enjoy -09 Röd 2.740 mil
Pris: 99.900 kr

Toyota Yaris 1,0 Edition Plus -10Grå metallic 3.400 mil
Pris: 109.500 kr

Citroën C5 2,0i Comfort -09 Grå aluminium metallic 4.020 mil
Pris: 129.900 kr

Citroën DS3 THP 150 Sport *Navi*HiFi* -12Grå thorium metallic 200 mil
Pris: 199.000 kr

Volkswagen Sharan V6 HIGHLINE -05 Svart 14.150 mil
Pris: 109.900 kr

Toyota Prius 5DR BUSINESS 1.5 HSD AUT -06 Silvermetallic 9.500 mil
Pris: 134.900 kr

Peugeot 508 SW Active 1,6 e-Hdi Mcp (Bluetooth) -11 Grå aluminum metallic
Pris: 229.900 kr

Volvo S60 T4 Summum -12 Electric silver met. 704 mil
Pris: 299.900 kr

BMW 320 2.0i -08 Grå 9.360 mil
Pris: 168.000 kr

Mercedes-Benz B 200 -12 Mörk grå 676 mil
Pris: 299.000 kr


Copyright och information