Lennerljung (m) avgår efter Palmeuttalandet
Trycket blev för hårt. Ängelholmsmoderaten Marie Lennerljung lämnar sitt uppdrag i tekniska nämnden. Hon begär även utträde ur partiet.
ÄNGELHOLM.
Moderaterna får se sig om efter en ny ersättare till tekniska nämnden.
Sent på torsdagseftermiddagen kastade Marie Lennerljung in handduken.
— Jag har pratat med Marie och hon avgår med omedelbar verkan, säger kommunalrådet Åsa Herbst (m).
— Att avgå var det enda hon kunde göra. Marie Lennerljung har svartmålat hela politikerkåren, säger oppositionsrådet BrittMarie Hansson (s).
Redan på torsdagsförmiddagen krävde både Åsa Herbst och BrittMarie Hansson att Marie Lennerljung skulle lämna sitt politiska uppdrag i tekniska nämnden. Båda ansåg att Marie Lennerljung gick för långt när hon i ett inlägg på ett forum på nätet berättade att hon efter mordet på statsminister Olof Palme "rökte cigarr i glädjeyra för att fira att Sverige befriats från sin kommunistdiktator".
Marie Lennerljung säger att hon är ångerfull.
— Syftet var bara att provocera, hävdar hon.
Åsa Herbst är upprörd.
— Jag tar bestämt avstånd från det här. Det är ju helt osannolikt att vi har en förtroendevald i vårt parti, om än på en blygsam position, som uttrycker sig så här.
BrittMarie Hansson rasar.
— Lennerljungs inlägg är kränkande för mig som socialdemokrat, för Olof Palmes familj och för det socialdemokratiska partiet. Hur kan man fira ett mord? undrar hon.
BrittMarie Hansson tillägger:
— Vi har ett ganska behagligt politiskt klimat i Ängelholm, men är det sådana här människor som ska representera moderaterna i kommunala sammanhang är det risk för att klimatet försämras. Är man en offentlig person, och det är man som politiker, måste man tänka sig för.
Marie Lennerljung tycker att hennes inlägg på BMW:s MC-klubbs hemsida fått för stora proportioner.
— Jag skrev som jag gjorde för att provocera en annan debattör på forumet, som hävdade att mordet på Olof Palme kunde jämföras med andra världshändelser, som morden på John F Kennedy och Martin Luther King. Det finns ingen sanning i det. Jag tycker inte att mordet på Palme är en världshändelse, säger hon.
Ångrar du vad du skrev på forumet?
— Det är klart att jag gör.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus