En buss kommer lastad med Röglesupportrar
"Vi är bästa grönvita-laget…" Sången ljuder i bussen på väg mot Växjö. 50 supportrar är på väg mot bortamatch.
Bildmaterial
Johan Viebke älskar Rögle och AIA.
Glada miner inne i bussen när Thomas Israelsson, Andreas Johansson och Jonas Tillberg pratar hockeyminnen.
Samling utanför bussen innan det bär av till Växjö. En supporterbuss gav sig av under söndagen från Helsingborg och Ängelholm.
Tomas Knutsson väntar på bussen. Den går klockan 13.10 men han har varit på plats sedan klockan 12. I packningen finns kaffetermosen med.
Tack för stödet. Röglespelarna tackar supportrarna när matchen i Växjö är över. Cirka 300 Röglesupportrar fanns på plats under söndagen på bortamatchen. Flera av dem hade tagit bussen till matchen.
En buss med supportrar lastas.
Man får stå ut med lite kö till bajamajorna i pausen.
Kan man vara annat än nöjd som supporter när favoritlaget står som vinnare?
Det är inte bara att gå in på arenan som bortasupporter. Stefan Jönsson visiteras.
Ängelholm.
ÄNGELHOLM/VÄXJÖ Det handlar om att sjunga fram laget till seger. I bussen visas senaste vinstmatchen mot Malmö IF. En match alla Röglefans kan se hur många gånger som helst. När Kenny Jönsson gör det avgörande målet håller bussen på att välta i ett kollektivt glädjevrål. Men i kväll väntar en helt annan utmaning. Växjö på bortais.
Rögles supporterklubb Angel Island Army, AIA, står bakom bussresan som är den tredje för säsongen. Klubben bildades officiellt för ganska exakt fem år sedan. Tommy Claesson har varit ordförande sedan starten.
— Det lär bli en lugn resa i dag. Söndagar brukar vara lugnare än fredagar, säger han medan sångerna ljuder i bussen.
Att ishockey är en sport som tilltalar alla åldrar visar inte minst åldersstrukturen i bussen. Här finns allt från tonåringar till den äldste supportern – Svend Miller som hunnit fylla 82 år och inte gärna missar en match.
— Spänningen är det roliga och jag hoppas jag är en förebild för de yngre, säger Svend Miller och skrattar.
Resan till Växjö är den tredje bussresan som supporterklubben arrangerar den här säsongen. De två andra har gått till Malmö och Borås. Förra gången Rögle mötte Växjö fick man ihop hela tre bussar med fans. Men den här söndagen är det bara en som går.
— Växjö är inte så hett längre och så tror jag att många kör bil. De vill kanske komma hem lite tidigare, säger Mikael Fjellsén som är vice ordförande och reseansvarig.
Väl på plats i Växjö visade det sig att antalet Röglesupportrar till slut hamnade på omkring 300 stycken.
Även om männen dominerar på bussen finns det även en del kvinnor med hockeyintresse på plats. Enligt Tommy Claesson är ungefär 20 procent av AIA:s 400 medlemmar just kvinnor.
— Jag har följt Rögle sedan jag var liten. Visst är det en mansdominerad värld men de är snälla mot oss, säger Gunilla Schörling-Dagerhem.
Att följa med på bortamatch kan vara lite bökigare än att gå på hemmamatcherna så för henne är det supportrar med stort hjärta som väljer att följa med.
— Det samlar oss supportrar med stort hjärta, säger hon och lägger samtidigt till att söndagsmatch innebär att allting är lite segare, även för en supporter.
Håkan ”Sillen” Mave har följt sitt Rögle i 19 års tid.
— Till en början är det stillsamt på bussen men ju närmare vi kommer desto mer stämning blir det.
Mycket handlar om att få till en bra uppladdning inför matchen och att stämningen ska vara på topp när pucken sätts i spel vid den första tekningen. En del dricker några öl medan andra pratar gamla hockeyminnen.
Bo Lindström har med sin fru och yngste son på bussen. Han tycker det är särskilt bra att det inte längre finns några busar som följer med.
— Man ska åka för att ha roligt. Det går lugnt och stilla till nu, säger han.
Många lägger ner mycket tid och energi på att följa sitt lag. Därför känns det extra bra när spelarna visar sin tacksamhet för allt stöd de får.
— Vi gör vår del sedan får laget göra sitt. När Mats Waltin var tränare ordnade vi sex bussresor till bortamatcher och vi vann alla. Det kan ha haft något att göra med att vi följde med kanske? Det är inte ofta vi åker hem med en förlust, säger Tommy Claesson.
— Det är för fan likstämning i bussen, säger någon och drar igång nästa sång samtidigt som resten av bussen hänger med.
Snart är det dags för två täta stopp där de som behöver lätta på blåsan får möjlighet till det. Det gäller att inte komma för tidigt till matchen. En kvart före matchstart brukar vara lagom. När spelarna går av efter uppvärmningen ska supportrarna komma in på arenan. Mer perfekt än så blir det inte.
Just i bussen på väg till bortamatcherna skapas många av sångerna som sjungs på läktaren.
— Det är lite kort till Växjö för att vi ska hinna skriva i dag tror jag, säger Tommy Claesson.
Efter att bussen fått poliseskort till matcharenan står supportrarna på plats i ett av hörnen intill rinken. En dålig placering eftersom det är svårt att se matchur och annat från den positionen.
Längsta resan som genomförts var till Umeå för ett par år sedan. 120 mil enkel resa visade sig vara en resa värd varje mil eftersom favoritlaget vann matchen.
Gårdagens match bjöd så gott som enbart på glädjeämnen för de grön-vita supportrarna. Första och sista perioden var trycket som bäst på läktaren.
”Hej hå, hej hå, för Växjö ska vi slå” inledde matchen och mycket riktigt blev det så på ett övertygande sätt.
Glädjen var stor i första periodpausen då Rögle redan ledde med 2-1. Ute vid utedassen fick supportrarna möjlighet att prata mer om de inledande 20 minuterna.
Håkan Mave lät lite hes efter allt sjungande.
— Trycket på läktaren har varit lite upp och ner än så länge. Det brukar inte vara så mycket kvar av rösten när matchen är slut. Målsättningen är att komma hem utan röst så man slipper prata med flickvännen, säger han och skrattar.
Klockan 18.12 skanderas ”Bye, bye Växjö, bye, bye” och kort därefter kommer Röglespelarna fram för att tacka klacken för stödet. Efter en välkontrollerad match väntar bussen på att ta supportrarna hem igen. En resa på 17 mil väntar.
Michael Lundblad
0431-842 28








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus