Folkhögskolan öppnar elevgalleriet
Bildmaterial
Veronica Silfwerax ställer ut sina konstverk på Nordvästra Skånes folkhögskola i Munka Ljungby.
MUNKA LJUNGBY. Det som tidigare varit ett galleri och utställningsrum som endast varit öppet för Nordvästra Skånes folkhögskolas konstlinje öppnas för allmänheten i och med Veronica Silfwerax utställning.
Det är i rummet som går under namnet Galleri K2 som skolans konstelever får prova på att arrangera egna utställningar under en vecka i taget.
Veronica Silfwerax är 22 år, bor i Munka Ljungby, och går andra året på konstskolan. Hon har valt att fram till på fredag visa 16 oljemålningar och en skulptur av olika djur.
– Djurens ögon är viktiga. Det är i dem man ser själen och djuren blir mer levande, säger hon.
Galleriet finns i ett rum vid skolans stora ingång och kommer att hålla öppet under skolans ordinarie öppettider.
– För alla som går i tvåan ingår det i arbetet att göra en egen utställning. Sedan har vi en hyfsat snäll genomgång också. Det som visas ska inte ha med skoluppgifterna att göra utan vara något eget, säger David Skoog, konstlärare och kursföreståndare.
Veronica Silfwerax tittar närmare på tavlorna med hundar, fåglar och andra djur som hon satt upp.
– Hundarna har jag målat med fingrarna. Några är min mammas hundar, säger hon.
Men hunden som Veronica Silfwerax dessutom gjort en gipsskulptur av står ändå henne närmast. Det är hennes hund ”Spirre”.
I framtiden planerar hon att ha målandet vid sidan och tänker koncentrera sig på att bli regissör.
Den som vill veta mer om kommande utställningar kan besöka gallerik2.blogspot.com/ på internet.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus