Ängelholmsföretag tar över TPL-logistik
ÄNGELHOLM. Ängelholmsföretaget Allright AB på Framtidsgatan tar över personalen och driften av Interlinks tredjepartslogistik. Allright ingår i Falvirkoncernen och arbetar med godshantering, lager- och lageradministration.
— Interlink har kvar sina kunder, men vi har tagit över driften och personalen på tre personer och breddar därmed vår verksamhet, säger Göran Månsson, som är vd för Falvir.
Tredjepartslogistik (TPL) innebär att ett företag väljer att lägga ut logistik och lager. En tredje part sköter flödet mellan företaget som säljer produkten och kunden som köper den. En fördel är att företaget kan koncentrera sig på sina produkter och att sälja och veta att det finns andra som ombesörjer leveransen till kunden.
Övertagandet ägde rum 1 februari.
— I godsvolym rör det sig om 5 000 till 6 000 pall, säger Göran Månsson.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus