Hembygdsparkens julmarknad växer
Det började som ett test i fjol när julmarknaden i Hembygdsparken återupptogs
efter ett långt uppehåll. Då var 15 utställare med. I år har 34 anmält
intresse.
Bildmaterial
Julen har kommit till Hembygdsparken i Ängelholm. Eva Gudmundsson, Stina Nilsson, Peter Lindholm, Anders Boström, Gull-Britt Rebbelstam, Jan Carlström och Sven Gudmundsson finputsar detaljerna inför julmarknaden på lördag.
ÄNGELHOLM. — Det är mer än en fördubbling, så nu kan vi börja tala om tradition, säger Peter Lindholm i Hembygdsföreningen.
I veckan var han och de övriga i hjärntrusten samlade i Hembygdsparkens värdshus för att finslipa de sista detaljerna inför lördagens arrangemang.
Det hela inleds klockan 12 med tomteparad från Stortorget till Hembygdsparken, där Gull-Britt Rebbelstam är med och spelar jullåtar från en hästdragen vagn. Alla som så önskar kan klä sig i tomtekläder och gå med i paraden.
Klockan 13.30 leder Gull-Britt dansen kring granen tillsammans med maken Bror Johansson.
Sångaren och skådespelaren Stefan Ljungqvist bjuder klockan 16 på en liten julshow tillsammans med ackompanjatören Lennart Palm. De gästas av sångerskan Elvira Wall, känd som Findus i Ballongteaterns barnföreställningar under sommaren.
I övrigt kommer julmarknaden att innehålla allt som traditionen bjuder, från hantverk, konstslöjd och konst till korvar, ostar och godis. Keramikern Eva Carlsson Toft, som har verkstad i parken, har egentligen avslutat säsongen, men kommer att ha öppet på lördag. Barnen får också tillfälle att hälsa på tomten i hans verkstad och åka häst och vagn.
— Det här ska vara en traditionell julmarknad utan en massa krimskrams, säger Peter Lindholm.
Anders Boström, en av krögarna på värdshuset, ska vara med och svara för den lekamliga spisen.
— Det ska bli både fika och soppvagn utomhus. Även om det regnar kommer tältdukarna att klara det, säger han.
Lördagens julmarknad i Hembygdsparken är öppen mellan klockan 12 och 18.










Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus