Ännu chans till sommarjobb
Många sökanden, men också något fler jobb än förra året. Så ser läget ut för ungdomar som letar sommarjobb.
ÄNGELHOLM. Sjuttio sökanden till fyra tjänster på Klitterbyns Turist & Konferenscenter. De är nu tillsatta.
– Folk är ute i god tid och många kommer tillbaka år efter år. Det är bra med rutin, säger Christian Duran, vd på Klitterbyns Turist & Konferenscenter.
En fot inne är bästa chansen till sommarjobb. Kontakter, praktik eller tidigare vikariat gör det lättare att få jobb.
Läget ser olika ut på ortens företag. På McDonalds är de 25 platserna redan fyllda. Verkstadsföretaget Lindab som söker sommarjobbare till sina anläggningar i Grevie och Förslöv har däremot inte bestämt sig hur många som ska anställas.
— Vi har gått ut med annonser där vi söker feriearbetare, men antalet är inte fastställt. I första hand tar vi in ungdomar som varit här tidigare, berättar Malin Jönsson, som är personaladministratör vid huvudkontoret i Grevie.
Engelholmsglass är en populär arbetsplats för ungdomar. Till sommaren räknar företaget med att anställa runt 25 personer.
— Det behövs folk till produktionen och lagret och även någon chaufför, berättar Cecilia Ekstedt, som är ekonomiansvarig.
I huvudsak rekryteras personalen bland ungdomar som jobbat på glassfabriken tidigare. Resten hämtas från en kölista som i dagsläget består av 300 namn.
Ica Maxi tar in lika många sommarjobbare som förra året, 15 stycken. Coop Extra har behov av fem eller sex feriejobbare under semesterperioden, men flera vikariat är redan intecknade.
Beijer Byggmaterial brukar ta in sex sommarjobbare och det blir lika många i år.
— Att annonsera behövs inte. Det är hur många som helst som ringer och frågar efter jobb. För det mesta använder vi oss av ungdomar som praktiserat hos oss under skoltiden. Vi har praktikanter som återkommer år efter år, berättar Benny Rosberg.
Charkföretaget Pärsons i Strövelstorp tog in tolv sommarjobbare förra året. I år blir det färre. Bakgrunden är att företaget minskat personalstyrkan med fem personer.
På Hotell Erikslund är de osäkert hur många som behöver anställas till sommaren. Även här prioriteras de som redan jobbat en sommar. En liten öppning finns.
– Ibland så faller folk ifrån och då kan de komma in några nya. Får man inte jobba nu kan det ändå dyka upp något senare, säger Gunilla Arendt, hotellchef på Erikslund.
Den som vill ha sommarjobb på Peab har möjlighet att söka fram till den 31 mars. Hur många som kan erbjudas plats i Ängelholm är oklart. Minimiåldern är 15 år och ansöker gör man via företagets hemsida.
Valhall Park Hotell och Konferens har byggt ut och behöver därför något fler sommarvikarier till städning och frukostservering än i fjol. Enligt Anders Twegner kommer fyra att anställas och de ska helst ha fyllt 18 år.
— Vi behöver dem efter midsommar och fram till augusti, säger han.
Tack vare rot-avdraget har hantverkarna mycket att göra, men för att få sommarjobba hos dem krävs nästan alltid att man går på byggprogrammet.
Kommunen är som vanligt en stor arbetsgivare för sommarlediga ungdomar. I år får 80-90 plats i olika verksamheter.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus