Vänsterpartiet ställer upp i valet
Tidigare ville ingen ställa upp. Nu finns tre namn på fullmäktigelistan och Vänsterpartiet strävar efter att vinna tillbaka sitt förlorade mandat.
Bildmaterial
Magnus Henningsson och Kjell Johansson är två av tre namn på Vänsterpartiets fullmäktigelista. Nu slåss de för att vinna tillbaka sitt förlorade mandat.
Val 2010
Artiklar om valet på din ort: Båstad
• Bjuv • Helsingborg
• Höganäs • Klippan
• Landskrona • Perstorp
• Svalöv • Åstorp
• Ängelholm • Örkelljunga
• Regionvalet
ÄNGELHOLM. Omkring 1000 personer röstade på vänsterpartiet i valet 2006. Partiet tappade ett av sina två mandat och Eva Wahlgren blev ensam representant i fullmäktige. Hon lämnar sitt politiska uppdrag vid mandatperiodens slut. För några månader sedan såg det ut som om ingen ville ta vid efter henne.
– Det tar på krafterna att vara minsta parti. Därför var jag länge tveksam, säger Kjell Johansson, sista namn på den skara om tre som nu ändå ställer upp i höstens val.
Magnus Henningsson, från Hjärnarp, är första namn. Han hoppas att partiet får tillbaka sina två platser i fullmäktige efter valet.
– Jag är realist. Förmodligen når vi inte längre. Vår roll blir snarare att visa på nya vägar och andra lösningar. Men det är nog så viktigt, säger han.
Skolan och omsorgen står högst på dagordningen för partiet.
– Vi är villiga att satsa mer pengar för att minska barngrupperna i förskolan även om det innebär skattehöjningar, säger Magnus Henningsson.
Hans hjärta klappar för att Ängelholms kringorter ska få likvärdig service som centralorten.
– Ängelholm behöver nya invånare. Speciellt barnfamiljer, i de mindre orterna finns förutsättningar för nya bostadsområden. Men då krävs en utbyggd barnomsorg, till exempel i Hjärnarp och Munka Ljungby.
Att Kronoskogen och dess omgivningar ska förbli oexploaterade är en viktig fråga för partiet. De vill vare sig se en utbyggd golfbana eller större campingplats.
– Det är viktigt att vi inte börjar nagga i kanten på de få skogsområden vi har i kommunen, säger Magnus Henningsson.
Vänsterpartiet vill också arbeta för att ekologisk och närproducerad mat på kommunens skolor och vårdboenden.
– Jag har själv arbetat inom äldreomsorgen och vet vilken betydelse maten har för de äldres välbefinnande. Vi är villiga att satsa extra för att få riktigt bra mat, säger Kjell Johansson.
Andranamnet på listan, Kirsten Lovazzano, kommer särskilt att arbeta för de handikappades situation om hon får en plats i fullmäktige efter valet.
– Det finns mycket att göra när det gäller handikappanpassningen i kommunen, i synnerhet i centrala Ängelholm, säger hon.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus