Höga mål för nyaste partiet
Skolan och äldreomsorgen i Ängelholm ska bli bäst i landet om Engelholmspartiet får vara med och bestämma. Pengar kan frigöras genom att effektivisera kommunala verksamheter.
Bildmaterial
Stadshuset nästa? Engelholmspartiet toppnamn Stig Andersson och Jim Brithén tycker inte att politisk ideologi hör hemma i kommunpolitiken. I stället vill de ägna sig åt de rena sakfrågorna, utan ideologiska bindningar.
Fakta Engelholmspartiet
Engelholmspartiet bildades i februari i år. Initiativtagare och ordförande är Stig Andersson som fram till slutet av 2008 satt på ett av Centerns mandat i fullmäktige. Han hoppade då av partiet och blev partipolitiskt obunden.
De översta namnet på partiets lista är (1) Stig Andersson, 62 år, kanslichef, Munka Ljungby, (2) Jim Brithén, 54 år, internationell ishockeycoach, Ängelholm, (3) Anne Viljevik-Hall, 59 år, leg. sjukgymnast, Munka Ljungby, (4) Peter Andersson, 54 år, kanslist, Strövelstorp, (5) Claes Svensson, 60 år, ekonom, Vejbystrand och (6) Ulrika Rosqvist-Lindahl, 38 år, Strövelstorp.
Val 2010
Artiklar om valet på din ort: Båstad
• Bjuv • Helsingborg
• Höganäs • Klippan
• Landskrona • Perstorp
• Svalöv • Åstorp
• Ängelholm • Örkelljunga
• Regionvalet
ÄNGELHOLM. Målen är högt ställda när kommunens nyaste parti beskriver livet efter valet. På sikt ska Ängelholm bli Sveriges bästa kommun, både när det gäller skola och äldreomsorg. Pengarna som krävs ska i första hand komma från effektiviseringar i den kommunala förvaltningen, i andra hand höjd skatt.
– Det finns exempel på kommunala verksamheter där man egentligen sitter och gör samma sak på flera ställen, säger Stig Andersson.
När det gäller kommunalskatten har partiet en högst pragmatisk syn.
– Vi är inte rädda för att höja skatten. Inte för att sänka den heller. Vi är inget skattehöjarparti, säger Jim Brithén.
För partiets båda toppnamn, Stig Andersson och Jim Brithén, har det varit en annorlunda sommar. Att starta ett lokalt parti utan ideologiska bindningar har väckt nyfikenheten hos många ängelholmare.
– Vart man än har kommit, så har folk kommit fram och frågat vad vi står för, säger Jim Brithén.
– Det tilltalar folk när vi säger att vi inte har någon ideologisk värdegrund, vi står varken till höger eller vänster utan tänker bara syssla med sakfrågor, säger Stig Andersson.
Partiet vill framför allt se ökade resurser till skola, social omsorg samt kultur och fritid. Men det finns inget att vinna på att föra in politisk ideologi i de frågorna.
– Vem vill till exempel inte ha en bra skola? Men varför har vi inte bättre skolor? Vem vill inte ha färre elever i klasserna? Men varför har vi inte det? Det måste ju bero på att något är fel, att för många politiker sitter i knät på varandra, säger Jim Brithén.
För Engelholmspartiet är det viktigt att inte binda upp sig åt något partipolitiskt håll, utan det är enbart sakfrågorna som ska avgöra. Stig Andersson tar skolan som exempel.
– Vi säger att vi vill ha Sveriges bästa för-, grund- och gymnasieskola. Det är målet, men vi är medvetna om att vi inte når dit under en mandatperiod.
Antalet elever per lärare vill partiet se över, liksom kvalitén när det gäller lärarnas utbildning. Partiet vill ha ett tak på högst 18-20 elever per klass på alla utbildningsnivåer. Då måste också fler lärare anställas. Och i förskolan ska tre pedagoger ha hand om högst tolv ett- till treåringar.
– När det gäller kostnaden för att höja kvalitén så vet vi inte det förrän vi har en plan på vad exakt vi vill göra, vad det kan kosta och var vi kan hämta de pengarna, säger Jim Brithén.
Även när det gäller vård och omsorg är målen höga. Bäst i Sverige där också. Frågan är hur partiet ska nå ända dit.
– Det krävs mer kvalitet och mer långsiktighet. I dag får jag intrycket att politikerna tänker max fyra år framåt, sedan är det val igen och då måste de komma med nya löften. Bara för att man riskerar att inom fyra år inte få vara med längre kan det ju inte vara fel att ha en långsiktigt hållbar plan för saker som skola, vård och omsorg och kultur och fritid, säger Jim Brithén.
– Exempelvis är det bristen på planering i kommunen sedan många år tillbaka som gör att vi har idrottsanläggningar utspridda överallt i stället för att skapa centra som skulle ge kommuninvånarna bättre möjlighet att utnyttja både det ena och det andra, säger han och tillägger att kommunen bör äga sina idrottsanläggningar.
Och den heta frågan om Pyttebrons framtid?
– Den frågan är alldeles för allvarlig för att avgöras av politiker. Vi vill verka för en folkomröstning, säger Stig Andersson.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus