KD hoppas på fler hemmapappor
Kristdemokraterna vill fördubbla det kommunala vårdbidraget till 6 000 kronor. Partiet tror att det ska locka fler pappor att stanna hemma med sina barn.
Bildmaterial
Kristina Nilsson och Lennart Engström från Kristdemokraterna i Ängelholm vill utveckla Parkskolan till ett Ungdomens hus.
Fakta Kristdemokraterna
Kristdemokraterna har i dag fyra av 51 mandat i kommunfullmäktige.
Även vid 2002 års val fick partiet fyra mandat.
De översta namnen på partiets lista är (1) Lennart Engström, 63 år, agronom, Tåstarp, (2) Katarina Nilsson, 62 år, biomedicinsk analytiker, Ängelholm, (3) Jonathan Ashauer, 57 år, diakon, Ängelholm, (4) Carina Stenman, 53 år, leg. sjukgymnast, Skälderviken, (5) Carl Einarsson, 42 år, säljare, Höja och Sanija Celay, 39 år, undersköterska, Ängelholm.
Val 2010
Artiklar om valet på din ort: Båstad
• Bjuv • Helsingborg
• Höganäs • Klippan
• Landskrona • Perstorp
• Svalöv • Åstorp
• Ängelholm • Örkelljunga
• Regionvalet
ÄNGELHOLM. När Kristdemokraternas båda toppkandidater får välja plats för fotografering så faller valet på Parkskolan, en byggnad som partiet vill utveckla till ett Ungdomens hus. Visserligen har en försäljning av skolbyggnaden diskuterats av kommunledningen, men det ska inte behöva påverka en utveckling i KD:s viljeriktning, enligt Lennart Engström.
– Det finns företag som är intresserade av att köpa Parkskolan, men det blir ju ändå kommunen som bestämmer hur den ska användas, säger han.
I ett Ungdomens hus vill partiet även göra plats för en familjecentral. En familjecentral placerad i centrum har diskuterats i många år, utan att något hänt. Poängen med en sådan är att samla olika verksamheter som ska ge stöd till föräldrar och barn, till exempel mödrahälsovård, barnhälsovård, öppen förskola och socialtjänst.
En satsning på ett Ungdomens hus skulle bland annat innebära att ungdomskaféet Källan i skolans källarvåning får växa och utveckla verksamheten. Musikverksamheten på Gottwalds kan också få plats i huset. Men det som partiet framför allt prioriterar är de traditionella familjefrågorna.
– Vi vill sätta familjen i centrum eftersom vi fortfarande tror att fasta relationer är viktiga för hela samhällets utveckling. I dag är väldigt många barn vilsna på grund av splittrade familjer och spridda relationer, säger Lennart Engström.
Katarina Nilsson beskriver dagens föräldrar som tämligen självupptagna.
– För dem är det väldigt viktigt att få förverkliga sig själva, men det kan bli på barnens bekostnad och barn är man upp till 18 år. Att vara tonårsförälder är minsann inte enklare än att vara småbarnsförälder.
KD:s lösningar heter bland annat vårdnadsbidrag, familjecentral och föräldrautbildning i skolan. Det kommunala vårdnadsbidraget vill KD fördubbla till 6 000 kronor per månad som både beskattas och är pensionsgrundande.
– En fördubbling skulle underlätta för föräldrarna att tillbringa mer tid med sina barn. Dessutom tror vi att det skulle attrahera fler pappor att stanna hemma, säger Katarina Nilsson.
Kommunalskatten vill partiet helst ha oförändrad, men accepterar inte försämrad kvalitet inom exempelvis skola och äldrevård.
– Då vill vi hellre höja skatten med någon tioöring, säger Lennart Engström.
När det gäller Pyttebrons framtid är man överens inom partiet. Den ska vara kvar där den är. Däremot råder det olika meningar om var en bilbro ska placeras.
Full enighet råder däremot kring behovet av fler trygghetsboenden.
– Många sitter i sina villor men skulle vilja ha ett bekvämare boende som inte kräver så mycket. Där hyr man sin lägenhet men det finns också gemensamma lokaler och viss bemanning som ger trygghet och det krävs ingen biståndsbedömning för att få en lägenhet där, säger Lennart Engström.
Ett av trygghetsboendena kan mycket väl placeras i Valhallskogen, anser partiet.
– Det mesta blir ändå kvar av Valhallskogen, men det är viktigt att man gör den tillgänglig och trygg med belysning och motionsspår, säger Katarina Nilsson.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus