Svartbyggt ridhus kan ge miljonböter
Det nya ridhuset stod klart precis före jul. Men fortfarande finns inget bygglov, något som kan komma att stå ägarna mycket dyrt.
Bildmaterial
Även om kommunen utfärdar ett bygglov kan ägarna till det nybyggda ridhuset tvingas betala byggböter.
Även om kommunen utfärdar ett bygglov kan ägarna till det nybyggda ridhuset tvingas betala byggböter.
Ängelholm. För att utvidga verksamheten på gården begärde ägarna bygglov för ett nästan 1 500 kvadratmeter stort ridhus. Något som byggnadsnämnden inte hade något emot så länge ägarna fick dispens från strandskyddet. Innan det var klart kunde inget bygglov skrivas ut.
Kommunstyrelsen beviljade dispensen från strandskyddet. Men länsstyrelsen väljer nu att överpröva beslutet.
Trots att varken bygglov eller dispens från strandskyddet är klart står ridhuset färdigt.
I lagens ögon spelar det ingen roll om bygglovet snart går igenom. Ägaren kan bli skyldig att betala straffavgift för svartbygge.
– Vi måste naturligtvis utreda det hela för att se om det har blivit fel i kommunikationen från kommunen eller om ägarna gjort något fel, säger Bengt Petersson, byggnadsinspektör på Ängelholms kommun.
Ägarna hänvisar till ett muntligt besked från kommunen. Att det funnits en risk med att börja innan allt är klart har de upplysts om. Vad risken inneburit har de inte vetat.
Reglerna kring svartbyggen är tydliga, det går inte att hävda att man handlat i god tro. Enligt den lagstadgade taxan skulle prislappen i det här fallet kunna landa på runt 1,7 miljoner kronor.
– Det kan bli så att det enda sättet att slippa en avgift är att åtgärda felet innan det tas upp i byggnadsnämnden. Det skulle innebära att man måste riva hela bygget, få ordning på sina papper och invänta ett startbesked innan man börjar bygga igen, säger byggnadsinspektör Bengt Petersson.
Byggböterna tillfaller kommunen. Det kan innebära att kommunen är mindre benägen att blunda för situationen.
Vad gör kommunen med pengarna?
– Vad jag vet går de in i den vanliga budgeten, de är inte öronmärkta för något speciellt, säger Bengt Petersson.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus