Fond töms på pengar
Stiftelsen Hjalmar Håkanssons stortorgsfond töms på pengar för att sedan begravas. Fonden är en av flera som kommunen förvaltar och som har ett för litet kapital för att det ska bli någon avkastning att tala om.
ÄNGELHOLM. Kammarkollegiet har beslutat att stiftelsen får använda kapitalet på 11 400 kronor till att försköna Stortorget. Därefter är stiftelsen tömd och upplöst.
Veterinär Arvid Hjalmar Håkanssons stiftelse kom till redan 1934. Avkastningen på fondens kapital skulle användas till att försköna staden stortorg. Tanken var att det skulle resas någon slags staty eller dylikt.
Men den årliga avkastningen på 500 kronor räcker inte ens till en liten staty.
Andra stiftelser dras med samma problem. De testamenterade beloppen är ofta blygsamma och avkastningen minimal. Flera fonder riskerar dessutom att få kapitalet uppätet av förvaltningskostnaderna. Kommunen har bett kammarkollegiet om tillstånd att ändra reglerna så att ytterligare 17 stiftelser man hanterar upphör att existera.
Det sammanlagda beloppet i de 33 stiftelser som Ängelholms kommun förvaltar uppgår till drygt 13 miljoner kronor.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus