Narkotikagruppen läggs ner i sommar
Polisgruppen som tidigare arbetat drogförebyggande bland unga ligger på is under sommaren. Polisen tvingas använda all tillgänglig personal för att klara av uttryckningar.
Under de kommande månaderna ägnar sig polisens ungdoms- och narkotikagrupp inte åt sitt specialområde enligt gruppens ledare Johan Nekander.
– Vi är nerlagda under sommaren. Det handlar om prioriteringar av resurser, säger han.
Orsaken är att Ängelholmspolisen måste klara av alla uttryckningslarm under semestern, den så kallade måste–verksamheten, även om det är kort om personal. Först i början av hösten kommer gruppen att fortsätta med sitt arbete igen.
– Jag tycker det är synd eftersom vi behövs. Min uppfattning är att vi ser ökande användande av narkotika. Men jag äger inte frågan och respekterar beslutet, säger Johan Nekander.
Han ser också ett problem med att gruppen drabbas just under sommaren.
– Det finns farhågor. Enligt min erfarenhet är det flera unga som provar på narkotika för första gången under ledigheten, säger han.
Närpolischef Tommy Wiik delar sin kollegas bild av att riskerna för ungdomar kan öka under sommaren. Men han anser ändå att polisen måste prioritera.
– Vanligtvis har gruppen fyra medarbetare. De kommer vara tjänstlediga och ha semester om vartannat. De som är i tjänst åker radiobil i stället, så att det blir något vettigt av det. Vi måste i första hand klara av alla larm vi får från 112, säger han.
Samtidigt påpekar han att det narkotikaförebyggande arbetet inte kommer ligga helt på is bara för att den särskilda gruppen är nedlagd i tre månader.
– Det är inte hela sanningen. Vi kommer fortfarande ta drogpåverkade ungdomar i sommar, skillnaden är att vi kommer i målade bilar i stället för civila, säger han.
Kommunen har informerats om polisens omprioriteringar under sommaren. Tanken är att alla närpolisområden i NV-Skåne ska hjälpa varandra i vad de kallar ett koncerntänk. De ska helt enkelt stötta upp om det krisar. Kommunalrådet Åsa Herbst (M) har förståelse för det beslut polisen har tagit.
– Det är svåra val och prioriteringar av resurser som också är svåra att argumentera mot, säger hon och fortsätter.
– Men det är såklart inte bra med en vit fläck på tre månader för att sedan börja om på nytt igen i höst, säger Åsa Herbst.
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.



