Läkargården säljs till högstbjudande

ÄNGELHOLM Publicerad 30 juli 2012 kl. 22:55

Bit för bit auktioneras Läkargården ut. På måndagen hölls öppet hus i den konkursförvaltade Läkargården. I morgon säljs allt via auktion på nätet.

  • Mona Andersson och Anette Andersson från vårdföretaget Solklart fyndade.HD/NST Mats Roslund

  • Konkursförvaltaren låter Läkargårdens läkarpraktik gå under klubban. Visning hölls under måndagen och auktionen hålls på onsdag. Marie-Christine Martinsson, delägare i Solklart Vård var först på plats.HD/NST Mats Roslund

  • Rullstolar, EKG-maskiner, blodsockermätare. Nästan alla inventarier på Läkargården är till salu.HD/NST Mats Roslund

  • Rum utan fönster förblev mörka under visningen. Elen har varit avstängd en tid, efter Läkargården inte betalade elräkningen.HD/NST Mats Roslund

  • Ulf Wennström från auktionsfirman Units höll i visningen av Läkargårdens inventarier. Utan el fick det bli pannlampa som lyste vägen genom korridorerna.HD/NST Mats Roslund

  • Mona Andersson är verksamhetschef på Solklart vård som har vårdcentraler och vårdboenden i regionen och hoppas lägga skattepengar på något roligare än rostfria pallar. "Det är jättedyrt med sådana här grejer, en sån här kan kosta fyra tusen kronor", säger Mona Andersson.HD/NST Mats Roslund

  • HD/NST Mats Roslund

  • Inte bara vårdmateriel, utan även tavlor säljs till högstbjudande.HD/NST Mats Roslund

Utanför vårdcentralen är allt sig likt. Den stenlagda gången är täckt av mossa. Den upptejpade lappen om att det är semesterstängt till 30 augusti sitter kvar på dörren. Och de strömlösa lokalerna som brukade vara Läkargårdens läkarpraktik är fortfarande mörka. Men under måndagen var de fulla med människor för första gången på länge.

En babyvåg, lästavla för syntest, EKG-maskin, blodtrycksmätare. I morgon säljs nästan alla vårdcentralens inventarier till högstbjudande.

Drygt 120 numrerade föremål är utsatta till nätauktion. Marknadsvärdet är någonstans strax över 100 000, men vad buden ger visar sig efter budgivningens sista dag, i morgon.

På plats när vårdcentralen slog upp dörrarna var ett antal privatpersoner på jakt efter fynd, men också en och annan vårdgivare.

– Det är jättedyrt med sådana här grejer, en sån här kan kosta fyra tusen kronor, säger Mona Andersson och tittar på en pall i rostfritt stål med startbud 100 kronor.

Hon är verksamhetschef för Solklart vård som skickat en delegation på tre personer för att se över vad som kan räddas från Läkargården.

– Det är klart intressant att se om vi kan hitta något, säger Anette Andersson, delägare till Solklart vård som driver ett antal vårdhem och vårdcentraler i regionen.

Enligt henne är det inte bara inventarierna som är av intresse.

Kan det bli aktuellt att ta över vårdcentralen?

– Det kan det vara aktuellt, vi håller ögonen öppna.

Lokalerna ägs av Brännborn fastigheter, som med kronofogdens hjälp försökte avhysa Läkargårdens läkarpraktik när de inte fick in hyran. Till slut försattes Läkargården i konkurs den 3 juli och lokalerna ligger ännu under konkursförvaltaren Glenn Brorström vid Advokatbyrån Gulliksson i Malmö.

På Brännborn fastigheter väntar de på att få tillbaks sina lokaler och vill ännu inte uttala sig om eventuella nya hyresgäster. Men tidigare har de sagt att andra vårdtagare visat intresse för att ta över lokalerna. En kandidat är Kungsgårdshälsan som drivs av Mats Persson som jobbat på Läkargården tidigare. NST/HD har inte lyckats nå honom, men i maj avslöjade han för NST att intresse för ett övertagande fanns.

Anders Clark

Textförstoring

Dela

Läs mer

Kommentarer

Ängelholm