Farlig busshållpalts flyttas
Asfaltmaskinerna är på plats. Inom några dagar eller åtminstone före skolstart ska jobbet vara klart. Den kritiserade och trafikfarliga busshållplatsen utanför Valhalla park har flyttats några hundra meter norrut. Det nya läget är alldeles vid Skepparkroksvägen. Med en refug och ny gångväg in på Valhall Park ska det bli säkrare för framför allt gymnasieeleverna.
– Det här följer precis vad som bestämdes för cirka ett år sedan. Det är ingen optimal lösning, men ändå en förbättring. Bra blir det säkert inte förrän vi fått ny bebyggelse på andra sidan landsvägen, och det verkar dröja några år, säger kommunens skolchef Tony Mufic.
Även om en del menar att den flyttade busshållplatsen bara är en flyttning av risken finns det ändå fördelar. Med det nya läget blir sikten betydligt bättre norrut. Eftersom här dessutom finns en vägkorsning måste ändå bilisterna vara extra varsamma.
Efter de första larmen om den farliga trafikmiljön agerade Trafikverket och satte upp blinkande varningslampor styrda av fotgängare. Dessutom ändrades skyltningen. Några sådana extra varningar är inte planerade efter flyttningen.
Det har också funnits en utdragen diskussion kring att flytta in busshållplatsen på Valhall Park. Genom en vändslinga skulle passagerarna slippa den farliga passagen över landsvägen. Det har fastnat på diskussioner om hur marken ska användas framöver och risken för att bussarna skulle tappa för mycket tid.
– Vad jag vet finns inga ytterligare ändringar på gång när det här blir klart, säger Janet van der Meulen på Trafikverket.
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.



