Olympiadkamp för tolfte gången
HALLÅ DÄR, Jerker Windahl, en av arrangörerna bakom Strandkampen, olympiaden i löjliga grenar som äger rum på lördag klockan 13 på stranden i Skälderviken.
Hur många blir ni i år?
– 40, vi hade ett sent avhopp av ett lag på grund av sjukdom, annars skulle vi ha varit 50. Vi har satt maxtalet på 60 för att inte bli alltför många.
"Olympiad i löjliga grenar" kallar ni tävlingen. Vad är det för grenar?
– Två grenar återkommer alltid, det är gummibåtstafett och hoppbollstafett. Resten av grenarna är hemliga och bestäms av det lag som förlorade förra året. De håller i banketten efteråt som också är hemlig. Vi har skitkul, men det är mycket prestige också.
Det är tolfte året som tävlingen äger rum. Hur började det?
– Jag och Magnus Schulze tyckte att vi borde hitta på något i slutet av sommaren, när semestern var slut och man hade jobbat någon vecka. Så man hade något att se fram emot under första arbetsveckan. Första året var det individuella tävlingar i löjliga grenar och friidrott, men sen ville så många vara med så det blev en lagtävling i stället. Efter fem år tog vi in domaren Mikael Christiansson, som är med i Svenska Domarförbundet, han kommer med gult kort och hela kitet.
Och ni brukar ha stor publik?
– Ja, när det är bra väder brukar många komma och titta. Men för det mesta har vi haft otur med vädret.
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.



