Ny förskola till gammal skola

TÅSTARP Publicerad 15 augusti 2012 kl. 04:00
  • – Idén kom när jag hyrde skolan och ordnade en barnloppis här. Förutsättningen är jättebra, säger Ellinor Rydell, som vill dra igång egen förskola.HD/NST Barbro Hallin

  • Tåstarps förskola, en förskola i rörelse. Det är arbetsnamnet för den dröm Ellinor Rydell vill förverkliga i skolhuset från 1907. Men förutsättningen är att kommunen säljer fastigheten till henne.HD/NST Barbro Hallin

Försäljning och en ny privat förskola. Det är den troliga framtiden för den gamla skolan i Tåstarp.

De senaste månaderna har det varit många möten och mycket debatt kring Tåstarps skola. Ändå är det länge sedan det var skola i den pampiga tegelkåken vid vägkorsningen och kyrkbacken i Tåstarp. Det som fått känslorna att svalla är kommunens planer på att stänga biblioteksfilialen och sälja huset, som är en samlingspunkt i bygden.

Grannar och folk från föreningar som hyrt in sig i den gamla skolan har bildat en organisation med syfte att ta över byggnaden och försöka behålla allt som varit.

Nu finns det ett helt annat alternativ, ett alternativ som åtminstone har stöd från de ledande borgerliga politikerna.

Förre hockeytränaren och idrottsläraren Ellinor Rydell vill byta arbetsplats från Möllebackens förskola i Munka Ljungby till eget dagisföretag med Tåstarps skola som bas. Men kravet är att kommunen säljer fastigheten till hennes bolag på "rimliga" villkor.

– För att det ska kännas tryggt måste vi själva äga huset. Det är mycket som måste byggas om, en stor investering och då måste man veta vad som gäller framöver, säger hon.

Hockeyprofilen och crossåkaren Ellinor Rydell pratar om att förverkliga en dröm. Om att skapa en förskola olik andra.

– Jag är ju egentligen idrottslärare och på den här förskolan är rörelse temat. Bättre hus och miljö går nog inte att hitta. Dessutom är läget bra, förklarar hon.

Men hennes skiss över en ny förskola som skulle kunna öppna nästa vår innebär att dagens bibliotek måste ut. Den delen av bottenvåningen skulle bli en stor öppen hall för olika sorters skapande aktivitet.

Men det betyder inte att biblioteket skulle försvinna. Bara flytta inom huset.

– Det går att skapa jättebra utrymme i den stora källaren med ingång mitt på huset. Jag vill absolut inte slänga ut någon som i dag använder skolan. Alla skulle få vara kvar. Förskolan är ju inte igång kvällar och helger, säger Ellinor Rydell.

Eftersom hennes tankar handlar om så mycket idrott och rörelse är gymnastiksalen ett jätteplus. Den salen kan även i fortsättningen användas av gymnastikföreningen, som bara skulle få en annan hyresvärd.

Än så länge finns inga ansökningar, eller kontraktsförslag. Däremot har det varit många samtal mellan Ellinor Rydell, några politiker och kommunens exploateringschef. Samtal som resulterat i positiva signaler från kommunledningen.

Kommunen lockas av en ny förskola, som dessutom erbjuder ökad valfrihet eftersom pedagogiken ska bli annorlunda. Den här kommundelen har dessutom de längsta köerna när det gäller förskoleplatser, och kommunens eget nybygge för förskola inne i Hjärnarp har blivit försenat.

– Vi tror på den här personens idéer och det känns som det både skulle bli en stabil och bra användning för skolan i Tåstarp. Med de förutsättningarna är vi inom alliansen beredd att skjuta till de pengar som behövs för att hålla biblioteket öppet några timmar i veckan, förklarar kommunalrådet Åsa Herbst (M).

Fotnot: För den som vill prata med Ellinor Rydell om hennes planer finns hon på plats på Tåstarps bibliotek tisdag 28 augusti klockan 17-18.

Anders Davidsson
0431-842 69

Textförstoring

Dela

Läs mer

Kommentarer

Ängelholm