Tingshuset in och Parkskolan ut

ÄNGELHOLM Publicerad 11 oktober 2012 kl. 04:00
  • Foto: Mats Roslund 

Tinghuset ska bli en del i kulturhuskvarteret. Kommunen har förhandlat med fastighetsägaren Backahill om att hyra hela fastigheten och kontraktet är klart att undertecknas när alla politiska beslut är fattade.

I alliansens budgetförslag finns hyreskostnaden på en miljon kronor om året med från halvårsskiftet 2013. Enligt kommundirektör Jan-Inge Hansson är tanken att kulturskolan ska flytta dit från Parkskolan när höstterminen startar nästa år.

Att den borgerliga alliansen nu har bestämt sig för att tingshuset ska ingå i kulturhuskvarteret är ett glädjande besked tycker Susann Toft, tillförordnad kultur- och fritidschef.

– Det är jättebra. Det stärker idén om ett kulturstråk där vi binder ihop Stadsbiblioteket med tingshuset, Kronohäktet och Tingstorget, säger hon.

Hur byggnaderna ska användas vill de att en arkitekt tittar på, men planen är att tingshuset ska rymma musikskola och dans. Lokalerna ska även kunna användas av föreningsliv och ungdomsgården Källan. Administrationen inom kultur- och fritid kan nu vara kvar i biblioteket, och behöver inte flyttas till Järnvägsskolan som det tidigare var tal om, och Café Källan ska flytta till Kronohäktet.

Bland önskemålen finns också att få in två scener i lokalerna, en sal som rymmer 200-300 personer och en så kallad blackbox som man kan använda mer flexibelt.

Just nu avvaktar kultur- och fritidsförvaltningen ett budgetbeslut i kommunfullmäktige, men därefter är de beredda att dra igång planeringen på allvar.

När kulturskolan flyttar ut från den problemfyllda Parkskolan, med bland annat hussvamp och undermålig ventilation och brandlarm, kommer den att säljas.

– Vi ska arbeta fram ett underlag för hur försäljningen ska gå till, säger Jan-Inge Hansson.

Enligt honom finns det intresserade köpare. Och Backahill har redan varit där och tittat.

– Det stämmer. Området som sådant är ju intressant, men det är långt till en eventuell affär. Det finns en hel del att tänka på kring ekonomin och vad man får göra med huset, säger Backahills vd Anders Nelson.

Parkskolan är ett av fyra hus som ska säljas enligt budgetförslaget. De övriga är Rönnebadet samt huset i hörnet Östergatan-Skolgatan där elevhälsan håller till och Härbärget i samma kvarter.

Anette Rantala
042-489 93 39

Textförstoring

Dela

Läs mer

Kommentarer

Ängelholm

Huvudnyheter

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här