Han har Sveriges äldsta blogg
Tidigare i år firade Sven Ohlssons blogg tioårsjubileum och han har inga planer på att sluta än. Han kallar själv sin blogg för landets fulaste.
Bildmaterial
Sven Ohlsson ville först inte kalla sin dagbok på nätet för blogg eftersom han tyckte andra bloggar inte var riktigt seriösa. Men efter tio år som bloggare har han accepterat uttrycket.
Varje dag lägger Sven Ohlsson ut ett inlägg på sin blogg. "Några dagar när jag inte hinner uppdatera så har jag skrivit en kladd för hand som jag kan lägga in dagen efter", säger han.
Ordet blogg tio år gammalt
• "Links from the Underground" av Justin Hall från 1994 räknas som den första bloggen.
• 1997 myntade Jorn Barber ordet weblog som senare förkortades till blog (blogg på svenska).
• I snitt startas 120,,000 nya bloggar i världen dagligen, enligt indexeringstjänsten Technorati.
Källa: Wikipedia.org
ÅSTORP.
Sven Ohlsson, 55, ville lära sig att göra hemsidor. Därför kom han på idén att börja skriva ner och lägga ut sina egna åsikter på internet varje dag. Det första inlägget skrev han den 4 april 1997.
— Då hette det inte blogg utan man kallade det för dagbok på nätet. Det tänkte jag att jag också kunde skriva. De första månaderna blev det inte varje dag, men efter det har jag skrivit en text per dag, säger Sven Ohlsson.
På hans hemsida, som kallas "Sven tycker — färdiga åsikter helt gratis", står det "Sveriges äldsta och fulaste blogg?". Frågetecknet finns där eftersom han inte känner sig helt säker på att hans är äldst även om han aldrig hittat någon äldre.
— När jag började så fanns flera andra som skrev dagbok på nätet. Jag vet inte om någon av dem fortfarande håller på.
Fulast då?
— Men titta på den! Visst är den ful? Fast den var ännu fulare förr.
Till vardags arbetar han på Försäkringskassan och han kommenterar gärna kritiskt den omorganisation som pågår. Däremot skriver han inget om de ärenden han har hand om. Likaså är han försiktig med att skriva om sin familj och andra privatpersoner.
— Är det en kändis som gjort nåt kan jag gärna kommentera det, men vanliga privatpersoner ska få vara i fred. Och det är kanske inte så kul för mina barn om jag skriver nåt som deras kompisar kan läsa, säger han.
Han vet inte säkert hur många som läser bloggen men räknar med minst ett femtiotal personer varje dag. Han har ingen kommentarfunktion på sin sida, som han fortfarande skriver i html-kod för hand, men i bland får han kommentarer per mejl.
— Jag hade skrivit om han den där festfixaren som ordnade turneringar med såpakändisar, Brinkenstjärna. Det var något om att de hade varit fulla. Men då kom där ett mejl från Brinkenstjärna om att han minsann inte var full.
På hemsidan har Sven Ohlsson en del reklambanners men han får inte in så mycket pengar på dem.
— Jag har fått en utbetalning en gång. Den var på 500 kronor före skatt.
Så han skriver inte för att tjäna pengar, snarare för att få ett medium att lufta åsikter på.
— Jag har alltid varit politiskt intresserad och tycker det är roligt med politik. Jag skriver insändare men det är inte alltid tidningen tar med dem. Så här vet jag ju att det blir publicerat.
I april firade han tioårsjubileum men trots att han varit aktiv bloggare i så många år har han inte blivit en del av bloggosfären. Brist på tid är en anledning. Brist på intresse är en annan.
— Uppriktigt sagt är många bloggar tråkiga. Det kanske min också är men se på Carl Bildts blogg som har så många besökare. Den är ju jättetråkig. Vad är det för personer som vill läsa om vem han har ätit middag med?
Tio år är avklarade. Om det blir tio till vågar inte Sven Ohlsson lova.
— I bland kan det vara trögt. Just nu har jag nästan för mycket att skriva om. Det blir långa texter. Men det kommer kanske en dag när man tröttnar, säger han.
Fotnot: Adressen till bloggen är http://www.swl.nu/tycker/










Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus