En kulturprofil som inte varvar ner
Energisk som få, nyfiken och intresserad av allt. Vid 86 års ålder är Alice Olsson fortfarande en av de drivande krafterna på Perslund.
Bildmaterial
Det nya skolmuseet är ett av Alice Olssons favoritställen på Perslund. Vid 86 års ålder är hon fortfarande en drivande kraft i Hembygdsföreningen.
Som politiker var Alice Olsson var med om att besluta att vindmöllan skulle flyttas till Perslund i mitten av 1970-talet.
I dag är möllan en viktig symbol för Åstorp och ingår i kommunens marknadsföring av sig själv.
ÅSTORP. Energisk som få, nyfiken och intresserad av allt. Vid 86 års ålder är Alice Olsson fortfarande en av de drivande krafterna på Perslund.
ÅSTORP. För fem år sedan skulle hon trappa ner. Sa hon. Men vid 86 års ålder är Alice Olssons namn för många Åstorpsbor fort-farande synonymt med Perslund och Hembygdsföreningen och hon är lika engagerad som någonsin förr i sitt intresse för orten och dess historia.
-Det Alice inte vet om Åstorp är inte värt att veta, säger en av vännerna i hembygdsföreningen när vi träffar eldsjälen Alice Olsson i det nya skolmuseet på Perslund.
Det är inget dåligt betyg för någon som kommer utombys ifrån, fast å andra sidan har Alice Olsson haft 60 år på sig att lära känna sin nya hemort utan och innan.
Hon är egentligen kulla från Ludvika, men kom till Åstorp redan 1948.
-Jag hittade en karl här, en snygg flottist med mössan på svaj.
Det dröjde inte länge förrän hon var så hemmastadd att hon gick med i den socialdemokratiska kvinnoklubben och blev politiskt aktiv.
Med det politiska engagemanget följde så småningom en lång rad förtroendeuppdrag. Alice Olsson har bland annat suttit i fulllmäktige, kommunstyrelsen, skolstyrelsen och barnavårdsnämnden som det hette förr.
Det där med barn gick länge som en röd tråd i hennes liv.
-Innan jag kom till Åstorp arbetade jag som barnsköterska och här har jag under många år varit både ”matantant” och skolvärdinna.
Hon satt för övrigt i kommunstyrelsen då den 1974 fattade beslutet att flytta den för Perslund nu så karakteristiska vindmöllan från dess dåvarande plats vid Norra Storgatan, där den stod i vägen för bygget av väg 21.
-Politikerna var inte så förtjusta. Det skulle ju kosta pengar att flytta möllan. Efter en del diskussioner hamnade den i alla fall på Perslund, säger Alice Olsson.
Några år senare gick hon med i Hembygdsföreningen och efter pensioneringen i mitten av 1980-talet blev det Perslund för nästan hela slanten. Enligt vännerna är det inte många dagar hon kunnat hålla sig därifrån.
-Jag trivs bäst när jag får läsa gamla tidningar och rota i något arkiv. Jag är så nyfiken så jag måste ta reda på saker, säger Alice Olsson.
Rotandet sker emellertid inte på måfå. Det är ett mycket målmedvetet sökande efter historiska fakta och då inte enbart om Åstorp.
-Jag är släktforskare också och har tillbringat mycket tid på Landsarkivet i Lund, bland annat för att få veta mer om mina vallonska rötter.
Från att ha varit en av ortens politiska profiler har Alice Olsson genom sin forskning och sitt arbete i Hembygdsföreningen också blivit en kulturprofil. För några år sedan belönades hon med kommunens kulturpris.
Efter det sa hon att hon tänkte trappa ner sina insatser som Hembygdsföreningens ”utställningsimpressario”, en uppgift som hon då hade haft i ett decennium.
Så mycket nedtrappning har det nu inte blivit. Alice Olsson har fortfarande sitt finger med i arbetet med Perslunds utställningar.
-Men numera är vi en tre-fyra stycken som hjälps åt. Jag skulle nog ha väldigt tråkigt om jag varvade ner.
Kenneth Engström
kenneth.engstrom@hd.se042-489 94 33










Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus