Stor besvikelse över bullerbeslut
De 33 Hyllingebor som tagit strid för att Vägverkets ska tvingas åtgärda bullret från E4 har slutgiltigt förlorat målet i miljööverdomstolen.
Hyllinge. Vägverket behöver inte ytterligare utreda eller vidta några åtgärder när det gäller trafikbullret från E4 i Hyllinge. Miljööverdomstolen upphäver miljödomstolens tidigare dom som ålade kommunen att kräva Vägverket på en utredning.
Domen väntas bli vägledande for den framtida rättstillämpningen när det gäller trafikbuller. För de 33 husägarna vid Ripgatan och Hägergatan innebär den slutet på en tioårig kamp för att förmå Vägverket och kommunen att vidta åtgärder för att reducera bullret från motorvägen.
– Det är tragiskt, men väntat. Vi som bor härute känner en stor besvikelse, även när det gäller kommunens sätt att sköta det här med bullervallarna. säger Margaretha Aarenstrup som varit ombud för villaägarna.
Kommunens miljönämnd och länsstyrelsen har i sina beslut hävdat att det buller som uppmätts i Hyllinge inte ger underlag för att kräva ytterligare bulleravskärmning.
Kommunens inställning har också varit att det egentligen är Vägverkets sak att göra något åt trafikbullret eftersom E4 är ”deras” väg.
Vägverket har emellertid med hänvisning till infrastrukturpropositionen hela tiden vägrat att göra något åt bullret. Enligt propositionen ska ett åtgärdsprogram enbart omfatta befintliga bostadsmiljöer där bullret vid fasaden överstiger 65 decibel.
Enligt Vägverkets kartläggning hade ingen av de aktuella fastigheterna i Hyllinge en genomsnittlig bullernivå över 60 decibel.
– Men det är ett dygnsmedelvärde som inte ger en riktig bild av verkligheten, säger Margaretha Aarenstrup.
En kärnfråga för miljööverdomstolen har varit att ta ställning till om Vägverket gör rätt som hänvisar till infrastrukturpropositionen. Enligt miljödomstolen och Hyllingeborna kan man inte åberopa en proposition som inte blivit lag och som därför bara kan tjäna som vägledning.
Miljööverdomstolens praxis ser emellertid annorlunda ut. Domstolen har normalt inte ansett det rimligt att i befintliga miljöer kräva åtgärder om den genomsnittliga bullernivån utomhus ligger under 65 decibel.
Skälet är ekonomiskt. I hela landet finns ett så omfattande behov av åtgärder att de kräver planering och prioritering för att kunna genomföras.
Enligt miljööverdomstolen finns det i Hyllingefallet inga särskilda omständigheter som motiverar ett avsteg från domstolens praxis eller de prioriteringar som görs i infrastrukturpropositionen.
Därför finns det enligt domstolen heller inget behov av någon ytterligare utredning om åtgärder vad beträffar trafikbullret vid de klagande Hyllingebornas bostäder.
Därmed har den här frågan kommit till vägs ände. Miljööverdomstolens beslut kan nämligen inte överklagas.










Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus