Bullervall hälsofara för barn i Västra Broby
Bullervallen i Västra Broby måste snabbt åtgärdas. Barn som råkar få i sig
salthaltig jord från vallen riskerar sin hälsa. Det fastslås i en utredning
som försäkringsbolaget Zurich har beställt. Beskedet oroar extra i Hyllinge
där en liknande vall gränsar till ett bostadsområde.
Bildmaterial
Precis bakom lekplatsen som anlades i våras har kommunen lagt makadam i slänten för att täcka saltet som brutit fram. Just vallens närhet till bostäder och lekytor oroar de boende i Hyllinge och försäkringsbolagets utredning kring vallen i Västra Broby lugnar dem inte.
VÄSTRA BROBY. "Det föreligger akut risk för negativa hälsoeffekter om barn som vistas vid vallen får i sig jord med salt." "Det rekommenderas därför att en åtgärd vidtas och att detta sker skyndsamt vad gäller ytligt liggande kemikalier."
Budskapet är tydligt i konsulten Golder Associates utredning, beställd av försäkringsbolaget Zurich sedan kommunen sökt ersättning från en saneringsförsäkring för bullervallen i Västra Broby.
— Vi har inte fått något papper från Zurich, men deras utredare förordar att man ska täcka vallen och schakta bort det som finns på åkrarna, säger Lotta Wallin, miljöinspektör i Åstorps kommun.
Utredarna fastslår att det mest brådskande är att se till att barn kan vistas inom området utan hälsorisk, att minimera spridningen av natriumsulfat via lakvatten och vind, samt att den omgivande marken ska kunna återuppta ett normalt markekosystem.
Vilka fysiska symptom ett barn som äter den saltförorenade jorden skulle drabbas av framgår inte av utredningen, men den maximalt tillåtna halten salt i jorden uppges vara 1 200 mg/kg. På Västra Broby-vallen uppmättes natriumhalten till 294 000 mg/kg och sulfathalten till 363 600 mg/kg.
Även växt- och djurlivet riskerar påverkas negativt av salthalterna, främst vattenlevande organismer i Kölebäcken men också växtlighet i områden där salt förekommer i ytan.
— Det finns två förslag på åtgärder, det ena är att ta bort en del och täcka resten, det andra att ta bort allt, säger Lotta Wallin.
Det förstnämnda beräknas kosta 9,6 miljoner kronor, det senare alternativet mellan 16,5 och 24 miljoner kronor. Men om andelen salt i vallen är högre än de 50 procent som beräknats ökar priset. Skulle halten vara 75 procent blir prislappen 22-33 miljoner kronor för att avlägsna vallen. På grund av den stora prisskillnaden prisbilden föreslår konsulten övertäckning. Om försäkringsbolaget ställer upp och betalar återstår att se.
— Vi har väntat i ett och ett halvt år, och det här är bara Västra Broby. Det är ett stort steg framåt att få hjälp av försäkringen. Sedan har vi upplaget av natriumsulfat i Åstorp och vallen i Hyllinge också, säger Lotta Wallin.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus