Hyllingevallen hägnas in
Kommunen sätter staket runt den förorenade bullervallen i Hyllinge. En mer långsiktig lösning ska tas fram efter ytterligare en provtagning i vallen av konsulten WSP.
HYLLINGE. Hyllingevallen ska hägnas in med ett 120 centimeter högt staket.
— Så att vi inte utsätter någon för riskerna med natriumsulfatet i vallen, säger kommunalrådet Ronny Sandberg (S).
Kommunstyrelsens arbetsutskott fattade beslutet på onsdagen.
— Det som sades på mötet var att man vill göra en instängsling av vallen. Beslutet är att samhällsbyggnadschefen Bengt-Olle Andersson får i uppdrag att till nästa kommunstyrelse ta fram vad det kommer att kosta, säger kommunsekreteraren Mats Porsklev.
Prislappen verkar hamna runt 200 000 kronor.
— Jag ska ta in priser för att göra ett förslag till direktupphandling. Vi tror att det kommer att kosta 200 kronor metern och det behövs lite drygt 1000 meter, säger Bengt-Olle Andersson
En staketslinga ska sättas runt den stora vallen, sedan placeras två stängsel runt den andra vallen för att hålla passagen fri till busshållplatsen vid motorvägen och gång- och cykelvägen till köpcentret.
Staketets höjd anges till 120 cm, ett standardmått enligt Bengt-Olle Andersson.
— Det vi är ute efter är att det ska stoppa små barn som kan stoppa det här i munnen, och då bedömer vi att 120 centimeter räcker. Större barn kan klättra, men de tror jag inte stoppar jord i munnen.
Staketet har kommit till som en snabb åtgärd på uppmaning av kommunens miljökontor efter att höga halter av natriumsulfat även mätts upp i Hyllingevallens jord. En utredning kring bullervallen i Västra Broby har slagit fast att de höga halterna innebär en hälsorisk för barn om de får i sig jorden.
Miljökontoret efterfrågar också en mer långsiktig lösning.
— Vi har pratat med vår konsult WSP och efter nästa provtagning, som görs i slutet av november, är det ett år sedan vi började ta prover i vallen. Då ska vi göra en utvärdering av provtagningarna i kontrollprogrammet och utifrån den ska vi komma med ett förslag på en långsiktig lösning, säger Bengt-Olle Andersson.
De höga arsenikhalter som uppmätts i Hyllingevallens dräneringsvatten verkar ha varit tillfälliga.
— Vi har haft en diskussion med WSP kring arseniken, de har gjort ytterligare mätningar och värdena är nere igen, säger Ronny Sandberg.















































































Kommentarer