En tjurig typ som går sin egen väg
Abstrakta landskap med enstaka figurativa detaljer. Jussi Raatevaara vill stimulera fantasin med sina tavlor som nu visas på Galleri Hultman.
Bildmaterial
Ett ansikte eller ett träd dyker upp i det abstrakta landskapet på Jussi Raatevaaras tavlor.
Jussi Raatevaara är ny utställare på Galleri Hultman utanför Grytevad.
Åstorp. Jussi Raatevaara har sina rötter i Finland, men är sedan många år tillbaka bosatt i halländska Hylte. Som konstnär ställer han sig fri från alla ismer. Han målar det han känner för och han vet aldrig på förhand vad som ska hamna på duken.
— Tavlan blir lika mycket en överraskning för mig som för publiken, säger han.
Han står omgiven av sina målningar i Galleri Hultman. Ut ur en del av dem tittar kvinnogestalter som om de försöker hålla koll på sin skapare.
— De tvingar sig in i tavlorna, jag vet inte riktigt varför.
På grund av deras abstrakta uttryck tycker han att det är svårt att ge målningarna titlar. Han är rädd att titlarna ska begränsa åskådarens fantasi. Han vill att tavlorna ska vara som en god bok som avslöjar sitt innehåll efter hand. Som betraktaren kan komma tillbaka till gång på gång och upptäcka något nytt. Så det är med ett visst motstånd som han namnger dem.
— En gång satte jag namn på dem tillsammans med en kompis. Vi delade på en flaska whisky och döpte dem sedan, förklarar han med ett skratt.
Jussi Raatevaara tillhör inte någon konstnärlig riktning, även om han har låtit sig påverkas av andra konstnärers tekniker. Han ser sig som en lite tjurig typ som går sin egen väg.
— Jag blev utslängd från en teckningslektion i skolan eftersom jag inte ville göra som läraren sa och dessutom inte vaktade min tunga.
Trots att han är självlärd har Jussi Raatevaara aldrig behövt ångra att han valt den konstnärliga banan. Han har klarat sig bra på sin konstnärliga verksamhet. Det har gått så bra att han kunnat leva på den sedan 1989.
— Utom 2008. Jag har inte varit beroende av konjunkturerna, men då gick det så dåligt att jag hade funderingar på att lägga av. Som tur var vände det direkt efter nyåret 2009.
Jussi Raatevaara har heller inte för vana att inte vänta på inspirationen. Den brukar komma när han arbetar med en målning. Om han inte börjar med en ny tavla, kan han alltid pilla med en gammal eller rama in en färdig.










Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus