Punkt för konståret i en kaskad av färger
Konståret avslutas färgstarkt på Galleri Hultman med Mats Anderssons abstrakta målningar som fyller galleridelen.
Bildmaterial
Mats Anderssons arbetar med abstrakta motiv och mättade färger.
Mörka bakgrunder och starka färger är vanliga på Mats Anderssons tavlor som visas på Galleri Hultman 3–22 december.
”Evolution within” heter denna tavla av Mats Andersson som visas på Galleri Hultman 3–22 december.
Åstorp. När besökarna kommer till Galleri Hultman för att titta på årets sista utställning möts de av vindlande former och mättade färger i ett abstrakt mönster. I Mats Anderssons tavlor slingrar sig olikfärgade rör eller tentakler om varandra som vore det ett undervattenslandskap. Om eller vad de föreställer överlåter han till betraktarens egen fantasi. Hans bilder föds i mötet med musik och växer sedan fram utifrån sig själva.
– Ibland brukar jag på skoj fråga barnen vad de ser på en tavla. Och jag får alltid roliga svar. Det händer också att jag använder deras förslag för att sätta titel på en tavla, säger Mats Andersson.
Musiken fungerar även som en avskärmning som hjälper honom att fokusera på skapandet. Den gör det också lättare att hitta tillbaka till den stämning han var i när han stod vid tavlan förra gången.
Om han skulle köra fast eller bara behöva ny inspiration kan han också pröva att vända på tavlan och då kan han se på den på ett nytt sätt. Ett som avslöjar nya möjligheter. Det kan i undantagsfall hända att hänger en tavla på en annan ledd den är målad.
– Det är en av fördelarna med att måla abstrakt.
På flera av sina tavlor arbetar Mats Andersson med en så kallat epoxiharts som ger den en högblank yta. Den förstärker djupkänsla och ökar kontrasterna mellan färgerna. Epoxihartsen använder dessutom som en slags färg som han stänker ut på duken och som ger en ny struktur åt målningen.
Denna teknik upptäckte han när han var med på en samlingsutställning i New York. Det var en annan konstnär som jobbade på detta sätt. Men det var inte bara att kopiera hans,
– Processen är känslig för temperatur och fuktighet. Så det tog lång tid att behärska tekniken.
Till vardags bor Mats Andersson i Nyhamnsläge där han också har en ateljé och ett galleri.
Fotnot: Utställningen har vernissage på lördag 3 december kl 13–16. Samtidigt visar Scanian Art Group nya målningar i konsthallen.
”Processen är känslig för temperatur och fuktighet. ”








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus