Oviss framtid för pingisklubben
Läget för Åstorps Bordtennisklubb har varit ovisst sedan klubbens tillväxt och framgångar gjort att lokalerna och ledarna inte räcker till. Nu slutar tränaren Stefan Karlsson och till hösten blir det ingen verksamhet i skolorna.
I förra veckan hade bordtennisklubben ett möte med kommunen och Skåneidrotten som på många sätt handlade om klubbens framtid, nämligen lokalfrågan.
– Vi kan inte göra så mycket på kort sikt, vi har inga ersättningslokaler att erbjuda klubben, säger kommunens fritidschef Jan Alfredsson.
Lösningen blir att såväl kommunen som klubben håller ögonen öppna efter nya lokaler. Något man redan gjort under en tid, men alla lösningar har hittills varit för dyra.
På några år har Åstorps BTK gått från 40 medlemmar till 180 och lokalerna i Haganässkolan räcker inte till. I dag tränar man bland annat i källaren, men den dåliga luften har gjort det ohållbart.
– Folk har svimmat, och de klagar på huvudvärk och illaluktande kläder. Man håller på med det för att ungdomarna ska må bra, men när de blir sjuka i lokalerna känns det inte rätt. Det är bra stämning i klubben, men som tränare får man ta emot all kritiken, säger tränaren Stefan Karlsson.
Nu har han fått nog och lämnar klubben för att bli tränare i Eslöv. Han tror att upp till hälften av barnen kommer att försvinna ur föreningen till hösten på grund av att träningstiderna och tränarna blir färre.
– Vi har haft fullt upp, men nu får vi dra ner på verksamheten rätt rejält. Vi gick ju upp i division 2 och laget kommer att hålla på den här säsongen också, men vi kan inte fylla på med ungdomar på samma sätt, säger Stefan Karlsson.
Efter sommaren kommer klubben att sluta med den skolsamverkan som varit en inkörsport för många nya medlemmar, eftersom de inte kan ta emot fler. Stefan Karlsson är orolig för att föreningen ska somna in igen.
– Ibland räcker inte resurserna till. Vi har ju många föreningar i kommunen att ta hänsyn till. Klubben har redan relativt goda förutsättningar, säger Jan Alfredsson.
Han säger att bordtennisklubben har tillgång till gymnastiksalen i markplanet på Haganässkolan varje vardag mellan klockan 16 och 22. Där kan de ha fyra bord uppställda.
Men klubben tränar med elva bord i tre lokaler för att alla ska kunna träna.
– Det är lite tråkigt naturligtvis, samtidigt är det roligt att vi har föreningar och vi stöttar dem så gott vi kan. Det är glädjande att vi har en efterfrågan som överstiger lokalutbudet, jag hade varit mer orolig om vi stått med tomma lokaler, säger Jan Alfredsson.
Martin Lundgren, som ansvarar för bland annat anläggningsbidrag på Skåneidrotten, säger att han inte upplever det som att kommunen är motsträvig.
– Inga kommuner har obegränsade tillgångar. Vi ser föreningens behov av lokaler, och det gör kommunen också. När det väl dyker upp en lokal som kan byggas om är det nästan givet att vi går in med bidrag.
Skåneidrotten kan bidra med upp till 50 procent av investeringskostnaden för att bygga om en lokal. Men Martin Lundgren säger att det stora problemet är att hitta en lokal som pingisklubben kan hantera ekonomiskt i vardagen.
Han tillägger att klubben har vuxit så snabbt att organisationen inte hängt med, och att Skåneidrotten nu ska hjälpa dem med strukturen.
– De behöver stärka sin egen organisation och säkra att det finns ledare. Det tycker jag nästan är viktigare än lokalerna.
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.



