Ingen köpte svindyr pizza
Superlyxpizzan såldes aldrig under tennisveckan, men pizzabagaren Sacha Rajkovic från Ängelholm ger inte upp. "Jag kommer att sälja den. Det är bara en tidsfråga", säger han.
Bildmaterial
Det hjälpte inte att matessen Marcus Nemrin på Sofiero slottsrestaurang och Stefan Holmström, juryordförande i Sveriges bästa bord, backade upp pizzabagaren Sacha Rajkovic när världens dyraste pizza komponerades.
BÅSTAD.
Kobebiff, hummer, anklever och vit albatryffel. Sacha Rajkovic från Ängelholm hade tänkt att komma med i Guinness rekordbok och sätta Sverige på kartan med sin värstingpizza för 25 000 kronor. Två kvällar under tennisveckan stod han vid Pepes bodega för att sälja sin idé, men ingen nappade på konceptet.
— Det var väldigt dåligt. Jag förstår inte varför det inte var någon som köpte den, säger han.
Du tror inte att den var för dyr?
— Nej. Om ett företag skulle köpt den hade köpet blivit avdragsgillt, pengarna gick till välgörenhet. Och med tanke på den reklam som Sverige, företaget eller personen som köpt pizzan skulle fått är bara den värt mer än 25 000.
I och med att ingen köpte pizzan under tennisveckan förstördes både hummern och anklevern, men resten av råvarorna har Sacha Rajkovic sparat. Han har inte gett upp hoppet om att sälja pizzan.
— Nej då. Jag har allt som behövs och kan fixa hummer och anklever inom en dag. Jag ger aldrig upp. Jag kommer att sälja den. Det är bara en tidsfråga.
Trots att ingen har köpt lyxpizzan än så är Sacha Rajkovic varken ledsen eller besviken.
— Nej, jag har fått umgås och arbeta med Sveriges bästa kockar och alla på Pepes bodega har varit schyssta. Det har varit så mycket positivt som hänt ändå.










Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus