Brasiliansk kamp på brasseveckan
Är det brottning, eller judo? Nej det är brasiliansk Jiu-Jitsu. I helgen förvandlades tennisstaden till kampsportsstaden när Båstad Brazilian Open bjöd upp till kamp.
Bildmaterial
Mellan de brasilianska domarna skymtar judotränaren Dag Simmingskiöld och jiu-jitsumästaren Ricardo Carvalho.
Ett 60-tal deltagare med blandad erfarenhet gjorde upp om ära och pokaler.
När skärpet slängs in är den fem minuter långa matchen över.
Sergey Kurlykin trycker ner Johannes Andersson i mattan.
Till skillnad från i japanska kampsporter får man i den brasilianska jiu-jitsun pryda sina dräkter med nästan obegränsat många dekaler.
BÅSTAD.
Tennisstadion i Båstad är sig inte lik. Inte dess utövare heller. De normalt så sofistikerade deltagarna iförda vita shorta med pressveck har denna helg bytts mot grovlemmade fighters i gy. Det är The super Challange Ivitaion. En tävling i den snabbt växande sporten Brasilian jiu-jitsu. Jiu-jitsu brukar vara nära förknippat med japan, men att tävlingen går av stapeln under Brasseveckan är ingen slump.
Elitdeltagaren Pilo Stylin från Göteborg berättar varför.
— Jiu-jitsun var på utdöende i Japan på 1800-talet. I stället hittade man på judon och skickade tränare över hela världen för att sprida stilen. En av tränarna hamnade i Brasilien och lärde en familj där som i sin tur började utveckla en egen stil.
Pilo Stylin var år 2000 den första att börja praktisera brasilian jiu-jutsu i Sverige. Sedan dess har mycket hänt.
— Idag är det den snabbast växande kampsporten i Sverige. Ja faktiskiskt även i världen, säger han.
Och Båstad är inget undantag. På Båstad Kampsport Center finns sex månader om året några av världens bästa utövare — alla från Brasilien. Men på lördagsförmiddagen fick proffsen stå tillbaka för nybörjarna.
— Vi har velat skapa en tävling som liknar de i Brasilien, vilket betyder att de ska anordnas ute, säger arrangören Adam Holmgren och tittar ängsligt upp mot de annalkande regnmolnen.
Riktigt som i sportens hemland blir det nog inte.
— Där kan 1 000 personer vara med i en tävling. Här är det 60 tävlande, säger han.
Ambitioner saknas emellertid inte och klubben hoppas på att det 2008 ska startas ett kampsportsgymnasium i Båstad och att helgens tävling bara ska vara startskottet på ett återkommande, större arrangemang.
— Vi vill ta hit en bit av Brasilien, säger Adam Holmberg.
Johan Söderlund
johan.soderlund@hd.se
0431-84269










Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus