Falska sjuksköterskor greps i Borås?
BÅSTAD.
I december förra året varnade polisen för falska sjuksköterskor som åkte runt och knackade dörr hos äldre personer på Bjärehalvön. Nu har polisen i Borås gripit tre kvinnor som man misstänker kan ha kopplingar till händelserna på Bjäre.
På tisdagen besökte Hans Wittheim från Båstadpolisen en av de äldre damer som blivit utsatt för de falska sjuksköterskorna. Med sig hade han foton på flera personer, bland annat de tre gripna kvinnorna.
— Jag visade bilder på olika personer för att målsäganden ska kunna göra en fotokonfrontation, säger han.
De falska sjuksköterskorna har besökt flera hem på Bjäre. Den 5 december fick till exempel en 86-årig dam i Båstad påhälsning av en kvinna som sa att hon hom från sjukvården och ville kolla på damens händer och fötter. När den äldre damen berättade att hon väntade besök fick "sjuksköterskan" väldigt bråttom och lämnade huset.
Några veckor därpå fick ett äldre par i Östra Karup besök av två kvinnor som även de presenterade sig som sjuksköterskor. De ville komma in och kontrollera mannens blodtryck. Paret släppte in kvinnorna, men mannen blev misstänksam eftersom de bar svarta handskar hela tiden. Polisen misstänkte att en tredje person smitit upp på ovanvåningen eftersom det var oreda där uppe. Det var dock inget stulet.
Polisen uppmanar vårdtagare att alltid kräva legitimation av besökande vårdpersonal.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus