Matros som vill sättas på prov
Ett tufft test återstår. Johanna Mikaelsson ska avverka en sträcka i brant
uppförsbacke på ett löpband med full rökdykarutrustning. Klarar hon det är
hon Torekovs nya deltidsbrandman.
Bildmaterial
Johanna Mikaelsson i Torekov är på väg in i brandmansyrket. Jobbar på Väderöbåtarna men är även med i Sjöräddningen och har nu bara fystestet kvar i utbildningen.
TOREKOV. Johanna Mikaelsson utbildar sig till sjuksköterska och hoppas kunna kombinera studierna med deltidsuppdraget som brandman.
Det som lockar är att det är ett händelserikt jobb fyllt av fysiska och psykiska utmaningar. Men framför allt är det möjligheten att hjälpa människor som driver Johanna Mikaelsson.
23 år ung har hon redan skaffat sig gedigna erfarenheter inom en smula speciella områden.
Hon jobbade som snickare innan hon började på gymnasiets deltidsbrandmannautbildning i Laholm. Därefter valde hon att göra lumpen i flottan. Efter 15 månader följde hon upp med ett halvår som sergant. Men med ständig osäkerhet om försvarets framtid och risken att bli liggande vid kaj större delen av yrkeslivet valde Johanna Mikaelsson att byta jobb.
Det blev Väderötrafiken
— Jag är ju matros och har maskinbehörighet. Det var tack vare jobbet på Väderötrafiken som jag hamnade här. Och så gick jag med i Sjöräddningssällskapet. Jag gillar att vara i hamnen, jag är biten av sjölivet och gillar Torekov.
— Gubbarna nere i hamnen kan ju hur mycket som helst.
För Johanna Mikaelsson betyder det mycket att lära sig nya saker, gärna praktiska saker av gubbarna i hamnen och kollegorna i sjöräddningen. Hon tycker om att sättas på prov och möta utmaningar. Föga förvånande står ett par syrgastuber i hallen och skvallrar om att hon också innehar ett dykcertifikat. Men någon adrenalinjunkie tycker hon inte att hon är.
— Nej. Jag trivs i Torekov fast här inte händer någonting. Och jag har inga problem med att ligga hemma i soffan och läsa en bok.
Skolböckerna på soffbordet och det välfyllda kollegieblocket vittnar också om målmedveten disciplin och noggrannhet. Och när vi kommer in på vilken sjuksköterskeväg som lockar efter grundutbildningen är svaret nästan givet.
— Det kan mycket väl bli akutsjuksköterska. Eller ambulanssjuksköterska.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus