Nordin vägrar lämna valsedeln
Polisanmälda Christer Nordin trotsar M både lokalt och på riksnivå när han stannar kvar på valsedeln. Enligt kandidatförsäkran som han skrivit på måste han avgå om fullmäktigegruppen inte har förtroende för honom längre. Själv anser han sig ha förtroende.
Bakgrund
Som HD/NST tidigare skrivit har Christer Nordin polisanmälts för mordhot mot en reporter på SVT. Han själv säger att det bara var ett skämt och att han brukar använda den här sortens "jargong" när han pratar med journalister. Förra veckan tog den omstridde Båstadmoderaten en paus från politiken.
Båstad. Lämna valsedeln, säger partikamraterna. Men Christer Nordin (M) vägrar. Han vill behålla andraplatsen på kommunlistan till valet, trots att den moderata fullmäktigegruppen råder honom att stryka sitt namn.
Under torsdagen skulle valsedlarna gå i tryck, men partiet har fått anstånd till måndag.
Efter onsdagens möte mejlade Christer Nordin sitt beslut till ett flertal personer. Då var klockan elva på kvällen. Budskapet var följande: "Jag lämnar inte valsedeln. Låt våra väljare avgöra."
Partiets kretsordförande Benkt Ragnarsson är inte nöjd.
– Jag är oerhört överraskad och besviken. Det känns som ett svek mot fullmäktigegruppen. Vi ska försöka övertala honom att ändra sig, säger han.
Anette Åkesson, kommunalråd och Moderaternas toppnamn inför valet, blev förvånad när hon läste Nordins mejl.
– Jag kan bara beklaga. Jag mejlade tillbaka och vädjade att han skulle tänka över sitt beslut. Både för sin egen skull men också för partiets, säger hon.
Christer Nordin har tidigare meddelat att han skulle avgå om han inte hade sina partikamraters förtroende, det har han bland annat sagt till HD/NST.
Både Benkt Ragnarsson och Anette Åkesson menar att det bara är Christer Nordin själv som kan avgöra om han ska stå kvar på valsedeln eller inte. Men Nordin, liksom alla moderata kandidater i landet, har skrivit på en så kallad kandidatförsäkran. Den tvingar en kandidat att lämna sina uppdrag om partiet saknar förtroende för henne eller honom.
Liselott Florén, organisationschef vid Moderaternas riks i Stockholm:
– Som jag har förstått det så var det vad som skedde i går kväll (läs onsdag). Jag kan konstatera att Christer hela tiden, så vitt jag kan bedöma, har varit införstådd med hur spelreglerna ser ut och hur kandidatförsäkran som han har undertecknat är formulerad. Det har varit tydligt för honom hela tiden.
Men för Christer Nordin är det inte självklart att partiet saknar förtroende för honom.
Vid mötet röstade församlingen ja till att rekommendera Nordin att lämna valsedeln och att Nordin borde ta en paus till dess att brottsmisstanken var borta. Det uppfattar han som att gruppen fortfarande har förtroende för honom som vård- och omsorgsordförande, bara brottsmisstankarna är undanröjda.
– När jag kom hem ringde jag några erfarna partikollegor som alla sa att jag skulle stå kvar på listan. Under veckan som varit har jag fått 50 mejl och samtal, även från oppositionen, och bara ett av dem har varit negativt.
Han säger att han blev förvånad över fullmäktigegruppens möte, och att man dessutom informerade pressen om det.
– Jag tycker att man satte mer fyr under den här brasan än vad nöden kräver.
Redan i dörröppningen, när han såg vilka som var samlade, förstod Christer Nordin vad resultatet skulle bli.
– Min fanklubb var inte så väl representerad.
Direkt efter omröstningarna var det en besviken och tagen Christer Nordin som lämnade mötet.
– Vi såg på kroppsspråket att han blev väldigt besviken och överraskad. Sedan lämnade han oss omedelbart, säger Benkt Ragnarsson.
Han kan inte förstå när Nordin säger att det var "fel" folk på plats.
– Fullmäktigegruppen har mandat att fatta sådana beslut och det kan ingen ta ifrån gruppen, sådana är spelreglerna. Jag är förvånad att han bara tar de orden i sin mun.
Christer Nordin säger att han funderat på att kasta in handduken på grund av medie- och partidrevet, men att stödet från framför allt de erfarna partikollegorna fått honom att stanna kvar. Nu ser han helst att partiet inte lägger mer ved på brasan.
– Okej, misstaget är gjort, men jag känner att det bästa för partiet hade varit att inte göra det här större, utan att förena oss och jobba ihop, säger han.
Valet närmar sig med stormsteg. Anette Åkesson menar att man får göra det bästa av situationen, och att det kanske är läge att uppmuntra personvalskampanjer mer än vanligt.
– Självklart är det olyckligt med en sådan här händelse så nära valet. Jag har svårt att förstå hans agerande, hade jag bara förstått det, skulle det varit lättare, säger Anette Åkesson.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus