Företagsbyn vill satsa på unga entreprenörer
Ett 60-tal företagare samsas i företagsbyn som startade på det gamla
Eljo-området under 2007. Under lördagen var det öppet hus för allmänheten
med såväl barnaktiviteter som presentation av företagarna som är verksamma i
området.
Bildmaterial
Företagsbyn inhyser i dag ett 60-tal företag och har växt med sin första tillverkare, en tvåfabrikant. I går höll företagarna öppet hus på det gamla Eljo-området.
Lisbeth Damsgaard och hennes dotter Vanessa McGrail tillverkar ekologisk tvål och schampo. Nu flyttar de sin tillverkning från Köpenhamn till företagsbyn i Båstad.
Båstad. – Vi är en del av Båstad och samhället. Det är viktigt att folk utifrån får veta vilka vi är, säger Bo Nilsson, en av fyra ägare till företagsbyn.
Lågkonjunkturen till trots har Företagsbyn vuxit de senaste åren. Sedan förra året har ytterligare 13 företag etablerat sig på området vars 10 500 kvadratmeter nu är så gott som upptagna.
Ett 100-tal personer är anställda i företagen som ägnar sig åt alltifrån hälsovård, fixartjänster och hantverk.
– Den sociala gemenskapen är viktig för småföretagare som annars måste arbeta mycket ensamma. Och att finnas inom samma område gör också att företagen kan förmedla kontakter och göra affärer med varandra, säger Bo Nilsson.
Företagsbyn inhyser i första hand tjänsteföretag. Men nu etablerar sig den första tillverkaren på området.
– För variationens skull har vi länge velat få hit produktion, säger Bo Nilsson.
Det är familjen McGrail, från Köpenhamn, som efter några år i Båstad flyttar en småskalig tvålproduktion till lokalerna.
– Vi tillverkar ekologisk tvål, schampo och andra skönhetsprodukter i en liten anläggning utanför Köpenhamn. I början av nästa år ska flytten vara klar, säger Vanessa McGrail, som tror att den lilla fabriken kan komma att behöva nyanställa två eller tre personer när verksamheten kommer igång.
Båstad företagsby vill också satsa på unga entreprenörer. Målsättningen är att skapa en mötesplats där unga och äldre ska kunna lära av varandra.
– Det vi gör är att öppna upp ett rum dit alla som drömmer om att bilda ett företag, går i tankar om eller som redan har bestämt sig för att starta ett eget företag kan komma. Vi vill att ungdomarna som går i skolorna här ska stanna kvar på Bjäre och starta egna konkurrenskraftiga företag. Men för att de ska göra det krävs förebilder, hjälp och kunskap, säger Bo Nilsson.
Hur ska då denna nya mötesplats fungera? Enligt Bo Nilsson kommer företagsbyn att erbjuda en fysisk lokal, men sedan är det upp till hela bygden att fylla den med innehåll.
– Det kanske är någon organisation som vill bedriva någon utbildning där till exempel. Alla som vill ska kunna komma hit, ta en kaffe och sätta sig och prata. Utanför rummet kommer det att passera företagare som kan svara på frågor, förklarar han.
Bo Nilsson är också noga med att poängtera att en ung företagare kan vara alltifrån 18 till 38 år.
– Att vara en ung entreprenör betyder inte att man är ung på körkortet, säger han.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus