De följer drömmen om att resa
Linn Lundgren och Petter Toremalm blev ett par för tre år sedan. Tio månader av den tiden har de varit på resande fot. Och nu är det dags för nya äventyr.
"Vi är ett ungt par, 21 år gamla, duktiga fotografer båda två, vågsurfare, tillsammans och jättekära." Så presenterar Petter Toremalm och Linn Lundgren sig själva när de skriver ett mejl till NST och berättar om deras absolut största gemensamma intresse: att resa och följa sina drömmar.
När tidningen träffar paret hemma i Petter Toremalms barndomshem i Dagshög, Torekov, är det bara två dagar kvar tills de ska ge sig ut på nästa stora äventyr tillsammans. En fyra månader lång resa som ska börja med julfirande i New York och hotellboende på Wall Street, fortsätta med en roadtrip till Kalifornien där de ska campa och sova i bilen och avslutas med ett besök i Panama. Men innan dess ska de även göra stopp i Mexiko, Guatemala, El Salvador, Honduras, Nicaragua och Costa Rica. Det är inte jorden runt på 80 dagar, men väl en massa länder som ska upplevas under kort tid.
– Det här är tredje längre resan som vi gör tillsammans sedan vi blev ihop för tre år sedan. I vår kommer vi att ha varit ute och rest hälften av tiden som vi varit tillsammans, säger Linn Lundgren.
Både hon och Petter Toremalm har alltid varit intresserade av att resa. Första äventyret gick till Sydafrika, Laos, Thailand och Indonesien. Det andra till Indien, Sri Lanka, Borneo, Malaysia och Bali.
– Det är fantastiskt att få träffa så många människor och uppleva olika kulturer. Vi har bott i Borneos regnskog och surfat på Indonesiens vågor, säger Linn Lundgren.
Att leva ut sina drömmar om att upptäcka världen innan de ger sig på högskolestudier är något som Petter Toremalm och Linn Lundgren bestämde sig för sedan lång tid tillbaka. Och de tycker att fler människor borde ta chansen.
– Vi vill inspirera andra personer till den här livsstilen, säger Petter Toremalm.
När Linn Lundgren och Petter Toremalm inte reser är de hemma på Bjärehalvön och jobbar för att tjäna ihop pengar till sina äventyr. Tiden som paret tillbringat hemma sedan förra resan har också gått till att jaga sponsorer för den kommande trippen som alla kan följa via deras livsstilsblogg och Facebooksida.
– Det är jättekul, för vi har fått flera sponsorer. Vi ska bland annat hämta upp surfbrädor i Kalifornien. Under vår resa kommer vi att fota och skriva om personer vi träffar. Det kanske blir en utställning om detta när vi kommer hem till Torekov igen, säger Petter Toremalm.
För hem tänker paret åka. Än så länge har de inga planer på att stanna utomlands.
– Ju mer vi reser, desto mer älskar och uppskattar vi Bjäre, säger Linn Lundgren.
Läs mer om Linns och Petters äventyr på bloggen sunshinestories.com eller Facebook-sidan Facebook.com/sunshinestories
Textförstoring
Dela
Linns och Petters bästa restips
Skaffa en bra ryggsäck. Tänk på att du ska bära runt ditt liv på ryggen i flera månader. I Borneos djungel växer inte bra säckar på träd.
Bli vän med lokalbefolkningen. De kan visa dig helt andra sidor av landet.
Var spontan. Ha med en guidebok och läs på om landet innan du åker, men det är de impulsiva sakerna som du kommer att komma ihåg.
Var “street smart”. Idag går det att resa till nästan alla delar av världen men tänk efter och ha respekt för riskerna.
Ät dig genom länderna. Den bästa maten har vi hittat i gatuköken, gå till stället med längst kö.
Samla på nya vänner du träffar. Ge ut din mejladress/facebook, resevänner är guld värt och du kommer få vänner över hela världen.
Stressa inte. Ta den tid du behöver för att upptäcka varje land.
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.



