Spåren efter stormen ska sopas bort
I jobbet som parkingenjör ingår mycket. Jenny Hertsgård började sin tjänst i september förra året. Hon riktar bland annat blicken mot stormskadorna som nu ska repareras. Kostnaden bara för Strandpromenaden landar på omkring en halv miljon kronor.
Bildmaterial
Jenny Hertsgård inledde sin tjänst som parkingenjör på kommunen i mitten av september förra året. Här på Ludvig Nobels plats ser hon en plats att vara rädd om och vårda.
Bryggan på piren kommer att få byggas upp på nytt.
Reparationsarbetet av Strandpromenaden som tog mycket stryk under Adventsstormen i slutet av november kommer att landa på omkring en halv miljon kronor.
Fakta Jenny Hertsgård
Ålder: 38 år.
Bor: Årnarp utanför Halmstad.
Familj: Make samt två barn.
Intressen: Tränar gärna hunden i lydnad och spår.
Det visste du inte om mig: Jag är utbildad hundmassör men just nu finns det inte så mycket tid till det.
BÅSTAD. Adventsstormen drabbade kusten hårt. När den blåste över oss sista helgen i november hade parkingenjör Jenny Hertsgård bara haft sitt nya jobb i ett par månader.
Nu har man sett över skadorna och reparationsarbetet kan börja.
– Vi har tidigare varit igång med stormfällningar och bryggor men nu ska reparationen av strandpromenaden börja, säger Jenny Hertsgård.
Bryggan på piren i Båstad hamn blev helt förstörd. Även bryggan på Malen drabbades av sönderslagna sektioner. Kostnaden bara för Strandpromenaden uppskattas till omkring en halv miljon kronor. Sträckan nedanför Lejontrappan har tagit värst skada. Reparationen görs genom att man lyfter upp och gjuter om den skyddande muren som i sin tur ska skyddas av ett stråk med sprängsten ute i vattnet.
– Målet är att det ska vara klart så fort som möjligt. Just Strandpromenaden är vältrafikerad året runt, säger Jenny Hertsgård.
Tanken är att Strandpromenaden ska vara klar till våren men det beror till stor del på hur vädret blir den kommande tiden. Bryggan vid piren får byggas om helt medan det räcker att byta ut enskilda sektioner på Malenbryggan.
Enligt Jenny Hertsgård har kommunens kontakt med en konsult för att övergripande titta närmare på klimat- och erosionsfrågor i Båstad. Framtidsfrågor hon vill lyfta till politikernas bord.
Jenny Hertsgård har tidigare arbetat bland annat som landskapsingenjör på Halmstads kommun där hon gjorde en trädinventering. Dessförinnan var hon växtansvarig för Granngårdens butiker i Falkenberg respektive Halmstad i tio år. Utbildningen till trädgårdsingenjör gick hon i Alnarp.
I jobbet som parkingenjör i Båstad ingår allt från parker, stränder, skolornas utemiljö och torg till strandservice och offentliga toaletter. I Båstad tycker hon om den storslagna naturen och närheten till vattnet.
– Jag vill jobba vidare med att höja de gröna värdena i tätorterna. Exempelvis utmed vägarna och i rondellerna och infarten till Båstad, säger Jenny Hertsgård.
För tillfället ses livräddarutrustningen över på stränderna och man har åter ansökt om Blå flagg för Skansenbadet. För även om vintern håller ett hårt grepp om Bjäre just nu så väntar snart varmare tider och då ska det vara säkert att bada.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus