Norrvikens trädgårdar säljs
Lilla Båstad köper Norrvikens trädgårdar. Parterna säger sig vara nöjda med priset, som ligger på mellan sju och tio miljoner kronor. Underpris, menar andra.
Bildmaterial
Dörren står nu öppen för Lilla Båstads exploateringsplaner. På bilden Bo Nilsson från Lilla Båstad och Kjell Bertilsson och Anders Persson från Norrvikens trädgårdar.
Abelin-villan är i dag i dåligt skick. Bo Nilsson tror att den nog kommer att bevaras, men kanske som del i en större byggnad.
Norrviken. Stiftelsen Norrvikens trädgårdar säljs till Lilla Båstad AB. Det innebär att företagets omfattande exploateringsplaner för området kommer ett steg närmare verklighet.
– Vi är nöjda med lösningen. Alternativet hade varit konkurs, säger stiftelsens styrelseordförande Anders Persson.
Också kommunalrådet Anette Åkesson (M) säger sig vara nöjd med upplägget.
– Det gläder oss att framtiden är säkrad för Norrvikens trädgårdar, säger hon.
Företaget Lilla Båstad vill skapa en helt ny stadsdel på marken. I planerna ryms bland annat en så kallad entreprenörskola och fastigheter för 500 personer.
Företaget har sedan en tid tillbaka skissat på planer tillsammans med kommunen. Men projektledaren Bo Nilsson poängterar att mycket fortfarande är oklart.
– Vad gäller trädgårdarna kan det bli spa, rekreation, eller kanske ett område för de boende. Det enda säkra är att trädgårdarna inte kommer att fungera som förut, säger han.
Stiftelsen kommer att sköta verksamheten fram till den 1 oktober. Fram till dess ska allt fungera som tidigare.
Efter det tar alltså Lilla Båstad, som drivs av Peab-grundaren Erik Paulsson, över verksamheten.
Enligt stiftelsens styrelseordförande Anders Persson ligger prislappen på mellan sju och tio miljoner kronor. Han är medveten om att det kan verka som lite pengar.
– Men det här är så speciell mark. Det går inte att stycka upp den. Detaljplanen är extremt reglerad så det finns en stor osäkerhet kring vad man egentligen får göra, säger han.
Bengt Ljungqvist var den ende av styrelsens fem ledamöter som motsatte sig köpet. Han menar att det hade varit bättre att försättas i konkurs.
– Jag är inte nöjd. Vi hade helt enkelt inte råd att fortsätta. Det jag motsatte mig var att bara en exploatör tillfrågas. Det är möjligt att prislappen hade blivit bättre om fler blivit tillfrågade, säger han.
Den åsikten delas av Gudrun Edh. Hon satt i styrelsen fram till i somras, då hon avgick i protest.
– Det här underpriset är en skandal. Det är tydligt att man inte var intresserad av någon annan lösning än Lilla Båstad, säger hon.
Länsstyrelsen är stiftelsens tillsynsmyndighet. Anna-Britt Adell arbetar på den förvaltningsjuridiska enheten vid länsstyrelsen i Skåne och har skött kontakterna med Stiftelsen Norrvikens trädgårdar.
– Det vi har påpekat är att priset måste vara skäligt. Det framgår av stiftelselagen. Jag har ingen möjlighet att bedöma det här prisets skälighet, säger hon.
Anders Persson menar att det har gjorts en professionell värdering och att den överensstämmer med Lilla Båstads prislapp.
– Visst kunde vi ha gått i konkurs och låtit konkursförvaltaren sköta jobbet. Men då hade vi inte kunnat se till att den nya ägaren hade lika bra intentioner som Lilla Båstad, säger han.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus