Nygammal vandringsled testades
Den populära vandringsleden i Förslöv har fått en ny sträckning. Nu behöver motionärer inte längre korsa den stora vägen när de är ute och flanerar. Ett 40-tal personer var med vid gårdagens nyinvigning av leden.
2 361 meter. Gänget i Linbastuagruppen i Förslöv har koll på exakt hur lång vandringsleden är. Det är på deras initiativ som leden nu fått en ny sträckning.
– Förr tvingades man gå en lång bit längs den stora vägen här borta. Nu slipper man det och det är vi mycket nöjda med, säger Sven Wieslander som är vice ordförande i Linbastuagruppen.
Själv går han längs leden nästan varje dag, men så bor han bara några hundra meter bort.
Under lördagen var det dock mer folk än vanligt som trängdes på stigen. Ett 40-tal personer och några hundar var med vid nyinvigningen där det även bjöds på grillad korv och underhållning av Båstad Bjäre Musikkår.
I ungefär ett halvår har kommunens kulturavdelning och arbetsmarknadsenhet arbetat med att få i ordning den nygamla leden.
– På det här sättet blir slingan mer sammanbunden och förhoppningsvis lite trivsammare att gå, säger Helene Steinlein som är kulturstrateg i Båstad kommun.
Även samhällsbyggnadsutskottets ordförande, Thomas Andersson (FP) kom till Förslöv för att inspektera den nya slingan.
– Jag tyckte det lät trevligt att följa med hit i dag. Det är bra att föreningen här lockar ut oss så vi kan träffas och motionera tillsammans, och två kilometer är ju ingen match!
Eldsjälarna i Linbastuagruppen har sedan 1994 arbetar med att hålla i ordning den gamla Linbastuan med tillhörande Brydestua och marken runt omkring. Från början var det inte mycket mer än några stenar kvar av byggnaderna, men gruppen har renoverat och byggt upp dem igen. Nu träffas de varannan torsdag för att fika, klippa gräset och rensa ogräs på jordplätten där de planterat lin.
– Sedan kommer det ett gäng från Boarp och hämtar linet, så det kommer ju faktiskt till användning. Vi tycker det är viktigt att bevara sådana här platser. Förr fanns det en Linbastua i nästan varje by, men nu finns det inte så många kvar längre, berättar Sven Wieslander innan han vandrar iväg för att testa den nya leden.
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.



