Utsåg mästare på att putta
64 tävlande i tre klasser och inte en enda som slår ett riktigt golfslag. Tävlingen Bjäre puttmasters har arrangerats för första gången och vinnarna är kvalificerade till SM i puttning.
Veckan efter midsommar har Bjäre golfklubb alltid juniorläger för att starta säsongen. I år var det dags att också ha tävling i samband med lägret. Men det var långt fler än juniorerna som tog chansen att testa sin förmåga att putta. De yngsta, upp till 15 år, tävlade i en klass för sig och övriga delades i dam- respektive herrklass. Både nybörjare och vana golfare var välkomna. Fyra och fyra fick de gå fram till utslagsplatsen, precis som i vanlig golf. Skillnaden nu var att utslagsplatsen inte var riktigt lika långt från hålet som vanligt.
Framme vid första hålet fick de tävlande en stund att läsa puttlinjer och bestämma sin strategi. Men Sten Grundfelt struntade i det.
– Det får bli på vinst och förlust, jag blundar och klipper till, sa han.
Och det gjorde han med besked. Första slaget på hans runda blev en hole-in-one.
– Det gick ju bra att blunda! konstaterade han sedan med ett skratt.
Alla deltagare fick inte en lika bra start, men såg tävlingen som en chans att förbättra.
– Jag hoppas att jag lär mig en del i dag. Putten är mitt sämsta slag, jag missar mycket där, säger Liliana Cronwall, som dessutom hade tagit med sig gäster från Norge till tävlingen.
Bästa kvinna i tävlingen blev Gullan Niklasson.
– Hon spelade som en hel karl och gick in på 41 slag. Att jag säger så beror på att de bäst placerade i herrklassen också gick in på 41 slag. De var sju stycken så det blev en massa särspel, säger tävlingsledare Bodo Langpohl.
Vinnare i herrklassen blev till slut Bengt Källmén, som tillsammans med Gullan Niklasson spelar SM i puttning på Sjögärde GK den 9 september.
Efter tävlingen avslutades också juniorlägret, som var det tjugonde i ordningen. Prinsessan Birgitta var på plats vid prisutdelningen som avrundade jubileet.
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.



