Ägare till djurpark misstänks för brott
Ljungskogens djurpark i Billesholm har ännu inte öppnat för allmänheten. Enligt parkens hemsida är ambitionen att slå upp portarna under sommaren. Men nu hävdar länsstyrelsen att tillstånd saknas och ägaren är anmäld till åklagare.
BILLESHOLM. Zebra, olika sorters apor, vallaby, näsbjörn, lemur, mufflon, antilop och diverse fåglar. Det är några av de djur som man ska kunna se på Ljungskogens djurpark i Billesholm, enligt parkens hemsida.
Där kan man även läsa att parken började byggas 2007 och att det mesta nu står färdigt. Man väntar bara på ett sista tillstånd och räknar med att kunna öppna nu i sommar.
Men enligt länsstyrelsen är det mer än ett tillstånd som saknas. Detta uppdagades i samband med att ägarna ansökte hos Jordbruksverket om tillstånd för införsel av babian för offentlig visning. Ärendet överlämnades till länsstyrelsen, eftersom man tyckte att det fanns en rad oklarheter.
När länsstyrelsen besökte djurparken i mars konstaterades att flera djur som kräver speciella tillstånd för förvaring och förevisning redan fanns på anläggningen.
Enligt bolagets registreringsbevis bedrivs även handel med fåglar som är Cites-listade. Cites står för "Convention on International trade in Endangered Species of wild Fauna and Flora" och syftar till att skydda och bevara utrotningshotade djur- och växtarter. Vid en genomgång upptäcktes att intygen inte stämde med det faktiska djurinnehavet.
Margaretha Svenning på länsstyrelsen i Skåne är den som har handlagt ärendet. Hon har nu skickat det vidare till åklagarmyndigheten.
— Det handlar om misstänkt brott mot artskyddsförordningen, som är en förbudslagstiftning. Det hade varit tjänstefel av mig att inte lämna över detta till polis eller åklagare, säger hon.
Hennes bedömning är att verksamheten redan är igång i viss skala och hon skulle bli förvånad om åklagaren inte kommer fram till samma slutsats.
— Det är ganska svårt att få tillstånd för att driva djurpark och inte alls okomplicerat. Jag har en känsla av att man kallt räknar med att få tillstånd i efterhand. Så kan man inte göra, man måste göra saker i rätt ordning, säger hon.
De som driver djurparken uppger att de inte känner till länsstyrelsens åtalsanmälan, men att de inte är ett dugg oroliga för att den ska leda till någonting.
— Det låter helt befängt. Vi har stenkoll på vilka tillstånd som krävs och senast de var på besök fick vi största beröm, säger en man som inte uppger sitt namn.
I länsstyrelsens anmälan står att ni försökt importera två korpar från Belgien utan tillstånd och två zebror utan att ha varit registrerade för handel med hov- och klövdjur.
— Det stämmer inte, det är kopplat till tidigare ägare. De har blandat i hop två olika saker.
Ägarna säger att man fortfarande räknar med att öppna inom kort och att det bara är ett tillstånd som saknas.










Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus