Stenkastning mot de styrande i Bjuv
Mitt under S-gruppens möte på Folkets Hus på måndagskvällen kastades en stor sten genom rutan. "Vi är väldigt skärrade och ser oerhört allvarligt på det som händer", säger kommunalrådet, Stefan Svalö (S) som själv närvarade på mötet.
BJUV. Det var strax före halv nio på måndagskvällen när den socialdemokratiska kommungruppens möte på Folkets hus i Bjuv fick ett obehagligt avbrott.
— Det kom en sten på ungefär ett halvt kilo med full kraft flygande rakt genom rutan och höll på att träffa en av våra ledamöter, säger kommunalrådet Stefan Svalö (S) som själv befann sig i lokalen.
Stenen flög fem meter in i lokalen som var helt upplyst. Att det befann sig folk i lokalen kan alltså inte ha missats från utsidan.
— Det var de yttersta folkvalda som satt i lokalen. Jag vågar inte säga att detta var något politiskt utan det har varit oroligheter en tid i Bjuv och vi ser oerhört allvarligt på det som pågår, säger Stefan Svalö.
Stenkastningen mot Folkets hus var inte det enda som hände i Bjuv på måndagen. Tidigare på eftermiddagen kallades polisen till ett storbråk i centrala Bjuv.
Ungefär 15 personer i 15-årsåldern slogs med varandra och polis med hundpatruller kallades till platsen.
— Vi har kontrollerat och identifierat personerna och de flesta är kända sedan tidigare, säger Anders Jönsson yttre befäl hos polisen.
Det var däremot väldigt oklart om vad som egentligen hände och framförallt varför.
— När vi kom dit verkade det som att gänget var riktiga ovänner, men allt eftersom luddas det ut och gänget verkar vara kompisar och det finns ingen anmälan, säger Anders Jönsson.
Under natten till måndagen blev hela Röda korsets lokal utbränd.
Arbetet för att minska problemen med skadegörelse pågår kontinuerligt bland olika aktörer i kommunen, något Stefan Svalö vill få ut till allmänheten.
— Många tycks ha uppfattningen att vi inte gör ett dugg, men vi jobbar hårt med de här frågorna och vi kommer att jobba ännu hårdare.
Problemet går i vågor, men Stefan Svalö menar att det har eskalerat under de senaste dagarna.
— Det har varit några stora händelser, som den i Ekeby i somras och på lekplatsen vid Skaparglädjens förskola i Bjuv. Det har varit enskilda tillfällen då kostnaderna för reparationer kommit upp i höga summor. Men nu har det varit mer eller mindre omfattande skadegörelse på olika ställen i Bjuv onsdag, torsdag, fredag, lördag och så branden, säger han.
Under gårdagen var Stefan Svalö i kontakt med Bo Blixt, chef för närpolisområde Söderåsen som Bjuv ingår i, och Marianne Almkvist, chef för polisen i Skåne nordväst.
— Det som bestämdes var att vi inom tre veckor ska kalla till ett gemensamt informationsmöte för allmänheten. Där ska vi diskutera vad som görs och vad som kan göras. Vilka som ska medverka förutom kommunledning och polis är inte klart. Det här är en samhällsfråga som är allas ansvar och vi måste hjälpas åt, säger han
Var mötet ska hållas är ännu inte bestämt.
Sent på måndagskvällen kroppsvisiterade flera polispatruller ett 15-tal ungdomar på Odengatan. Uppgifter kom även in om att några personer med liknande signalement varit inne i en trädgård tillhörande ett villa vid Odengatan. Efter kroppsvisitationen kördess några av ungdomarna hem till sina bostäder.








































































Kommentarer