Unga efterlyser nattvandrare
Några Bjuvsungdomar tror att ett sätt att komma åt problemen är om de själva kunde börja nattvandra tillsammans med vuxna.
Bildmaterial
Sabina Morrison, My Svensson och Vladimir Lukic tror att ett sätt att komma åt problemen med oroligheterna i kommunen är om vuxna och ungdomar började nattvandra tillsamman. "De som gör en massa skit skulle nog lyssna mer på oss i samma ålder".
BJUV. Sabina Morrison, My Svensson och Vladimir Lukic är alla ungdomar som bor i Bjuvs kommun. De menar att det handlar om en liten klick som förstör
— Det är samma gäng som man ser hänga på olika ställen på kvällarna. Av dem är det några som gör saker, andra tittar bara på. Men säger man inte något så är man också delaktig, säger Sabina Morrison.
Att vandalisering, stenkastning, slagsmål och mordbränder skulle bero på att det inte finns något för ungdomar att göra i kommunen stämmer inte enligt henne, My och Vladimir.
— Det finns massor. Men de som håller på med sådant är de som inte bryr sig, som tycker att allt är skit. Men de kan heller inte tala om vad det är de saknar, säger Vladimir Lukic.
Problemen är här och nu, men enligt Vladimir går det bakåt i tiden.
— Det är i första hand föräldrarnas ansvar, hade de reagerat och brytt sig från början hade det inte blivit såhär.
— Skolan har också ett jättestort ansvar. Det är ofta där man tidigt kan se var det finns problem, men i stället väljer man att blunda, säger My Svensson.
På ett sätt tycker de synd om de här ungdomarna, men samtidigt ursäktar det dem inte.
— Ytterst är det man själv som ansvarar för sina handlingar, man måste kunna stå upp för det man gör
De har olika funderingar om vad man skulle kunna gör konkret för att komma åt problemet och nå ut till dem som förstör och begår brott.
— Jag tror att det hade fått effekt om vuxna och ungdomar hade nattvandrat tillsammans, säger Sabina Morrison.
— Jag har hört om en skola där man betalade all vandalisering med pengar från elevernas klasskassor. Skadegörelsen upphörde direkt. Trycket på dem som sabbade blev för stort, säger Vladimir Lukic.
Han och Sabina Morrison är aktiva i ungdomsfullmäktige, på sitt nästa möte den 3 november kommer de senaste händelserna att tas upp som ett extraärende.






































































Kommentarer