Dags för dånande motordäck och brylcréme
Den 20 augusti är det dags för årets Bjuvsburnout. På lördagen samlas bilälskare från hela norra Skandinavien i Bjuv, och njuter av gamla jänkare, brylcréme och dånande motordäck.
Bildmaterial
Bjuvsburnoutens general Lars-Conny Henningsson vid sin Dodge Charger V8.
Bjuvsburnoutens general Lars-Conny Henningsson vid sin Dodge Charger V8.
Bjuv. Lars-Conny Henningsson håller i Bjuvsburnouten för elfte året i rad. Och det har utvecklats till en tillställning inte bara för bilintresserade.
– Det är en familjefest och ett tillfälle att träffas, samtidigt som man tittar på fantastiska bilar och njuta av 50-tals musik, säger Lars-Conny Henningson.
Det är han, Allan Jönson och Bjuvstorps FF som håller i trådarna. Ett arbete som sker helt ideellt och kräver många timmars förberedelse.
– Hela föreningen är engagerad. Det handlar om ungefär hundra personer, säger Lars-Conny Henningsson.
Förra året hade man hela 3000 besökare och 500 bilar som ställdes ut. Under lördagen blir det bilutställning mellan klockan 9 och 16.
– Sedan blir det den traditionella cruisingrundan på fem mil genom Bjuv, Hyllinge, Hittarp och Laröd. Vi samlas alla på Sofiero för en halvtimmes paus, säger Lars-Conny.
– Det är kul när det händer något sådant här i kommunen, att vi sätter Bjuv på kartan, säger Lars-Conny och berättar att det kommer numera kommer långväga gäster. Detta år har man dessutom bjudit in streetracing klubben "Race for fun" från Helsingborg.
– De har ett 50-tal medlemmar och vill informera om sin verksamhet och hur de arbetar för att få ha en streetracing bana. Vi hoppas att det lyckas så att man får bukt med det som ses som ett problem.
– Vi tycker ju också att det är trist med buskörningen och det kan kanske bli något på gamla motorvägsleden vid Väla.
Så mycket annat nytt blir det inte på programmet. Man väljer hellre säkra kort.
– Det har tagit många år att bygga upp evenemanget, men nu har vi arbetat fram ett bra koncept som vi håller oss till, säger Lars-Conny.
Själv kör han en Dodge Charger V8. Men han skulle själv aldrig göra en så kallad burnout med den.
– Nej, däcken slits så. Det handlar ju om att köra sönder däcken, men på ett kontrollerat sätt så att säga. Det får de tävlande göra.
– Sedan har vi raggarkamp och andra tävlingar. Peoples-choice där folket röstar fram bilen och en tävling för bara streetcars.
Ett stående inslag är när en gammal europé skrotas.
– Då tar vi fram släggor och går loss ordentligt på den. Det brukar vara populärt, säger han.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus