Mårdhundsattack skakar Norrland

29 maj, 2012 klockan 09:45


Skärmavbild från NSD.se.

En mårdhund har bitit en norrlänning. ”Ett rejält bett på låret”, säger mårdoffret.

67-årige Luleåbon Hardy Andersson satt på verandan förra veckan. Då såg han ett djur röra sig i närheten.

– Jag trodde först att det var en liten hund och provade locka på den. Men så såg jag att det var en mårdhund. Jag tog på mig skoterskorna och sprang efter den, säger han till NSD.se.

Det skulle han inte ha gjort.

– Den gick till angrepp och bet i skorna så att det gick hål, säger Hardy Andersson.

Sedan började mårdhunden hoppa och hugga mot hans ben.

– Jag blev så förvånad och överrumplad att jag inte kom mig för att göra någonting. Den fick in ett rejält bett på låret som blödde, säger han.

Efter attacken besökte Hardy Andersson en läkare och fick en stelkrampsspruta.

– Nu gör det inte ont längre, men trots att det var en liten rackare så var det ett ordentligt bett, säger Hardy Andersson.

– Ja herregud, jag var inne i huset när det hände. Ska man vara tvungen att vara rädd för att bli biten av mårdhundar nu? säger hustrun Inger till NSD.se.

Djurbladet har sökt mårdhunden för en kommentar.

/Djurbladets krimreporter

Patrik Lundberg

Dela

  • NA

    Tycker mårdhundar skall omfattas av koppeltvång.
    Lösdrivande mårdhundar infångas av arbetslösa under något käckt projektnamn och skickas till exotiskt biståndsland.

    Anmäl kommentaren

  • Karoliince

    ”Men så såg jag att det var en mårdhund. Jag tog på mig skoterskorna och sprang efter den” säger Hardy. Frun Inger säger; ”Ska man vara tvungen att vara rädd för att bli biten av mårdhundar nu?”

    Nej då. Bara om du själv går och jagar upp den stackars mården så kan du räkna med att bli biten, inget konstigt med det! Tycker inte ett dugg synd om gubben eftersom han visste om vad det var för djur, till slut, och ändå sprang han efter den. Förstår inte varför. 

    Anmäl kommentaren

  • Chris

    Jag tror detta är lögn. En mårdhund är dels skygg och spelar död när den blir hotad, så varför dne skulle ge sig på gubben kan väl bara vara av två anledningar, att den har ungar eller rabies.

    För övrigt ska man ju försöka ta kål på varje mårdhund man ser eller ringa efter någon som kan göra det.

    Anmäl kommentaren