Ulf Brunnberg älskar djur
Många har avfärdat Ulf Brunnberg som en hjärtlös sate. De har fel.
Skådespelaren Ulf Brunnberg, mest känd som Vanheden i Jönssonligan, har varit i ropet under det senaste året. Det började med hans legendariska sommarprat, då han avfärdade klimathotet och föreslog en manskanal på tv.
I år har det fortsatt med en debattartikel för att få dricka på sjön, samt det kontroversiella uttalandet att häktesmordet i Flemingsberg var feminismens fel.
Sammanfattningsvis har Ulf Brunnberg inte haft sitt bästa år. Men någon smart rackare sa en gång att det finns något gott i alla. Så även i Vanheden.
Under tisdagens ”Breaking news” med Filip och Fredrik gav Ulf Brunnberg följande citat:
Sen har man frågat mig vad jag ställer mig positiv till. Jag ställer mig positiv till människor i stort, men det jag älskar mest av allt är djur.
Här har vi det svart på vitt. Ulf Brunnberg älskar djur. Det förlåter inte resten av hans synder, men det vittnar om att det finns ett hjärtliknande organ bakom den där vita polotröjan.

Djurälskaren Ulf Brunnberg. Foto: Scanpix
Att Ulf Brunnberg egentligen ville stoppa detta uttalande är en helt annan story.
/Djurbladets nöjeskrönikör


