Sannas fall sänkte flera sajter
Susanna Kallur faller i OS – då gick sevrarna tillfälligt ned hos flera av de största nyhetssajterna i Sverige. Det visar åter ett mönster som blivit allt tydligare de senaste åren – när det händer stora saker som engagerar kastar sig svenskarna över sina datorer. Däremot är det överraskande att de allra största sajterna fortfarande kan drabbas så hårt av en sådan händelse.
Enligt branschsajten Medievärlden var aftonbladet.se, expressen.se, dn.se och svd.se alla tillfälligt nere under Kallurs lopp.
hd.se klarade anstormningen och fungerade hela tiden för våra besökare, rapporterar Noah Williamsson på vår teknikavdelning. svt.se verkar värst drabbad är fortfarande när det här skrivs utslagen.
Uppdatering 15:34: svt.se är uppe igen, men med brasklappen: ”För närvarande kan det vara problem att se live-sändningar och inslag från OS. Vi jobbar för att lösa detta.”
Från svt.se strax efter kl 15








