Trafiksiffror v 48: hd.se och konkurrenterna 2006-2008
Efter rekordet vecka 47 föll trafiken tillbaka på hd.se under förra veckan (v 48), till 168 822 unika besökare. Så då väljer jag helt fräckt att fokusera på vår långsiktiga utveckling och jämföra den med några andra tidningssajter i landet. För nu när det börjar dra sig mot jul kan det vara dags att summera.
Bilden nedan visar trafikutvecklingen för sex tidningssajter sedan januari 2007. Framför allt 2007 var ett mycket starkt år för hd.se, men en hyfsad avslutning gör också 2008 till ett bra år.
Nästa bild visar samma sak på ett annat sätt. Staplarna representerar trafikökningen 2006, 2007 samt de båda halvåren under 2008. (Undrar ni vad unt.se höll på med på våren 2007, så är svaret ful-sökmotoroptimering. Fredrik Nygren redde i sin blogg Networkers.se nogsamt ut vad som hände 2007, vilket till slut ledde till att unt.se upphörde med att på artificiellt sätt driva upp sin trafik.)
Klarar vi konkurrensen?
Den självklara frågan är hur länge sajter som hd.se kan fortsätta att växa och i vilken takt. Jämför man med den räckvidd vi är vana vid med papperstidningen borde det finnas gott om växtkraft kvar. HD/NST läses dagligen av ca 150 000 människor i vårt område – hd.se har ungefär 40 000 unika besökare (webbläsare) en vanlig vardag. Många kvar att nå, alltså.
Tre fjärdedelar av den vuxna befolkningen i Sverige har tillgång till internet en vanlig vardag, enligt SOM-institutet. I nordvästra Skåne, med över 300 000 invånare betyder det att hd.se har betydligt fler potentiella dagliga besökare än vi lyckas fånga upp idag, även bland dem som redan är ute på nätet.
Men medan morgontidningsläsning i vårt område för de flesta betyder HD/NST är valmöjligheterna på internet enormt mycket större. hd.se må vara den största lokala nyhetssajten, men vi konkurrerar om NV-skåningarnas uppkopplade tid med bloggar, sociala nätverk som Facebook och Myspace, communitys, spelsajter, musik, videosajter som Youtube – och dessutom i princip världens alla tidningar som finns på nätet.
Denna mördande konkurrens ställer höga krav på oss att leverera kvalitativt och relevant lokalt innehåll – i den grenen ska ingen kunna slå oss! Men det krävs också att vi hänger med i den tekniska utvecklingen på nätet och erbjuder våra besökare en upplevelse de är nöjda med – det är därför vi satsar hårt på t ex webb-tv, bloggar, bildspel, direktrapporteringar och livetjänster från sportevenemang.
Jag kommer tillbaka till våra planerade satsningar under 2009 i början av nästa år.
Topplistan för tidningssajterna, v 48
- aftonbladet.se 4 110 420 (-1,2)
- expressen.se 1 786 420 (-3,7)
- dn.se (Dagens Nyheter) 1 041 782 (+3,3)
- svd.se (Svenska Dagbladet) 657 980 (-0,8)
- gp.se (Göteborgs-Posten) 368 423 (-2,7)
- sydsvenskan.se 289 209 (+0,3)
- hd.se 168 822 (-7,9)
- unt.se (Upsala Nya Tidning) 134 515 (+0,3)
- vk.se (Västerbottens-Kuriren) 128 135 (+12,2)
- na.se (Nerikes Allehanda) 121 818 (-2,8)
- corren.se (Östgötacorren) 109 703 (-6)
- dalarnastidningar.se 102 679 (+6,3)
- nsd.se (Norrländska Socialdemokraten) 91 741 (-8,9)
- vlt.se (Västmanlands Läns Tidning) 85 050 (-6,7)
- skånskan.se (Skånsk Dagbladet) 83 240 (-4,4)










Pingback: Veckan som gick - vecka 49 at Same Same But Different
Pingback: Veckan som gick - vecka 50 at Same Same But Different
Pingback: hd.se - Sören Karlsson