Lördag 20 mars 2010

Annonseringslänkar

Länkar om prenumeration och medlemskap




Sidkarta

A-Ö

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa

Möllers blogg

Öster ett nytt Möllevången

Anders Friberg. Fotbollsspelaren, inte katten. Foto: ROLAND BENGTSSON/ARKIVPremiär! Debut! Välj vilket ord ni vill. Nu drar vi igång Möllers blogg. Den första i företagets historia. Tanken är att här ska det tjatas ur Landskronaperspektiv. Men jag kan inte lova att jag inte fladdrar i väg lite hur som helst.
I början på december blev jag Landskronabo på riktigt. Äntligen bestämde jag mig för att flytta in till stan. Det bästa jag någonsin gjort. Landskrona rockar grymt. Jag bor på Öster. Ett område som kommer att uppnå samma status som Möllevången i Malmö om några år.
När kultureliten har kommit på hur pittoreskt det faktiskt är att bo på Öster i Landskrona kommer det inte att finnas en tom lägenhet. Jag älskar Öster. Underbart vackra gatuhus, flerfamiljshus i härliga pastellfärger. Småbutiker, skolor, fågelsjöar, pizzerior, spelbutiker. Veterinär Lindgren finns i huset bredvid, Rolands utmärkta bilverkstad rakt över bakgården. En etnisk blandning som är påtaglig och absolut inte besvärande.
Det var tack vare Anders Friberg i BoIS som jag hamnade på Föreningsgatan. Hans svärfar Uffe Olsson hade en ledig lägenhet där och Anders visade den för mig en solig förmiddag i november. Innan jag klivit genom hallen hade jag bestämt mig.
Som tack för hjälpen har jag döpt min ena kattunge till Friberg. För att få balans i spelet heter hans brorsa Juninho. Döpt efter en lirare i mitt franska favoritlag Lyon.
Så var bloggen så att säga invigd, för att citera Micke från Skövde i “Torsk på Tallin“. Jag återkommer.

Lämna en kommentar


Aktuellt i Blogg

Fler länkar

Tipsa/kontakta

Hittar du inte vad du söker? Prova att söka bland kontor eller personal.

Tjänstgörande webbredaktör

Linda Larsson 042-489 91 00 internet@hd.se

Redaktionen i Helsingborg

Vasatorpsvägen 1 251 83 Helsingborg Tel: 042-489 90 00 Fax: 042-489 90 01

Kundcenter i Helsingborg

Tel: 042-489 90 00 Fax: 042-489 90 44 mån-fre 8-17

Annonser

Volvo V70 2.4D Classic Momentum -07Barents blå metallic 11.037 mil
Pris: 159.900 kr

Nissan Interstar L2H2 120 dCi 1 395 kr/mån -07Silvermetallic 11.100 mil
Pris: 143.600 kr

Kia Cee´d crdi eco -09Beigemet 1.186 mil
Pris: 134.500 kr

Toyota Yaris 1,0 -04Röd 10.850 mil
Pris: 69.900 kr

BMW 318 d Touring 143hk -09Safirsvart metallic 1.250 mil
Pris: 285.000 kr

Renault Megane 1,6 112hk -07Grön 6.435 mil
Pris: 89.000 kr

Läs motornyheter på hd.se/motor

Jobbannonser


Copyright och information