Stäng

Dagens datum: Söndag 27 maj 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

redaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498 Tipstelefon: 020-100 180 Växel: 042-489 90 00


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 11 mars 2008 kl. 14:20

Timmerhus - mer än en gullig knut

Ett timmerhus har många fördelar. Om det byggs på traditionellt vis är det dessutom en ekologisk fullträff.


Bildmaterial

I det arkitektritade koncepthuset Vistet togs fram 1998 som ett exempel på ett ekologiskt boende i framtiden. Foto: Åke E-son Lindman

Modernt timmerhus. När arkitekterna Anders Landström, Thomas Sandell och Bertil Harström ritade timmerhuset Vistet 1998 vaknade ett nytt intresse för timrade bostadshus. Foto: Niklas Palmklint

Fritidshuset Vistet - det första FSC-certifierade huset i Europa. Foto: Jan van der Heyde

Fritidshuset Vistet - det första FSC-certifierade huset i Europa. Foto: Jan van der Heyde

Arbete i ur och skur. Med en speciell yxa bilas sidorna på timret för att få den gammaldags strukturen. Foto: Malin Eijde

Med bandkniven barkas timret, rundas och jämnas till. Foto: Malin Eijde

Dalaknuten sedd från insidan. Det är ett styvt hantverk att få tätt mellan stockarna.

Dalaknuten sedd från insidan. Det är ett styvt hantverk att få tätt mellan stockarna.

Dalaknuten är en av de vanligaste timmerknutarna. Foto: Malin Eijde

Timmerhuset i våra hjärtan. Den lilla timrade stugan i backen är ett miljövänligt inslag i det svenska kulturlandskapet. Foto: Malin Eijde

Bra att ha. Bandkniv, knutyxa, stämjärn och bilyxa kommer man långt med när man timrar ett hus. Foto: Malin Eijde

Fakta/Byggteknik

Det finns ett grundkoncept för byggtekniken bakom ett massivt timmerhus. Tillverkningen kan sedan ske maskinellt eller för hand.
Handtillverkning
Stockarna bearbetas individuellt av hantverkarna. Eftersom rot och topp har olika tjocklek så läggs stockarna med rot mot underliggande topp vid upptimringen, och förbinds med hjälp av träpluggar, så kallade dymlingar. Stockarna låses i knutarna. Det finns ett oändligt antal knuttyper som oftast är regionalt förankrade, men en av de vanligaste är dalaknuten. Laxknuten har inga utstickande knutskallar och är därför lämpligare att kläs med panel.
Maskintillverkning
Stockarna sågas till jämn tjocklek och höjd, och knutarna fräses oftast med maskin. Stockarna förbinds ibland med dragstänger som löper genom hela väggen.
Källa: Svenska timmerföreningen, Stockholms länsmuseum


Bostad. Den lilla knuttimrade stugan har länge haft sin plats i svenska hjärtan. Helst med timret synligt på utsidan och med runda stockar på ett sätt som för tankarna till gamla tiders fäbodar.

Men ett timmerhus är så mycket mer än en charmig utsida. Rätt omhändertaget har det en otrolig hållbarhet, och det anses ofta ha värmehushållande egenskaper. Föreningen Svenska timmerhus hänvisar till flera undersökningar som visar att timmerhus som har isoleringen på utsidan kräver mindre energi i uppvärmning än lätta hus med träreglar.

Det finns också ett upplevelsevärde med ett timrat boningshus, menar Göran Andersson, antikvarie och lärare på Bygghantverksprogrammet vid Göteborgs universitet. Den massiva stommen förlänar huset en speciell känsla som många som vistats i ett gediget timmerhus kan vittna om.

— Det har en akustisk kvalitet, som man upplever som oerhört trevlig i förhållande till lätta stommar, där det ekar betydligt mycket mer.

På samma sätt kan man uppleva trägolv som varmare än plast- eller laminatgolv, även om de håller samma temperatur. Ytterligare en egenskap hos den massiva timmerstommen är att den ger ett trögt klimat, liknande det som uppstår i ett stenhus.

— Enkelt uttryckt kan man väl säga att varma sommardagar är det ganska svalt inomhus, och på natten när det svalnar ute så är det något varmare inne. Det slår alltså inte om lika fort i ett timmerhus när utomhustemperaturen förändras.

Här ska snabbt tilläggas att många av dessa effekter försvinner om man väljer att isolera timmerhuset på insidan. Vill man isolera sitt timmerhus bör man alltså göra detta på stommens utsida, och då får man finna sig i att timret döljs utvändigt. Vilket faktiskt inte är så ovanligt om man tittar på timmerhus i Norrlandslänen, där fasaden ofta består av en panel. Ett vettigt alternativ till att tilläggsisolera det timrade bostadshuset är att täta med vindtät papp och brädfodra.

Utan tilläggsisolering brukar det krävas lite mer energi för att värma upp timmerhuset. Men ett timmerhus är ändå en mycket miljövänlig historia, vilket även gäller nybyggen förutsatt att man någorlunda följer det gamla sättet att timra. Det vill säga, hämta och bearbeta timret lokalt så att man slipper långa transporter, och använda sig av i huvudsak återvinningsbara byggmaterial.

En timmerman som har anammat de gamla hantverksmetoderna är Ronny Johansson som driver enmansföretaget Winterede Timmer o Bygg utanför Strömsund i Jämtland. Han restaurerar och flyttar gamla timmerhus, och bygger nytt på beställning.

— Jag har alltid varit fascinerad av timmerhus. Tekniken, att det ser handgjort ut, och enkelheten i byggprocessen. I princip behöver du bara timmer, yxa, stämjärn, borrmaskin och en motorsåg för att sätta upp huset. Ja, och så en blyertspenna! säger han.

Arbetet handlar delvis om en känsla för materialet, att finna de stockar som passar ihop och sedan bearbeta dem, stock för stock, genom att tälja dem på över- och undersida och bila sidorna. Han använder i möjligaste mån lokalt material och tätar med mossa eller lindrev.

Ronny Johansson försäkrar att det inte är något fel på ett fabrikstimrat hus, men att han personligen föredrar det handgjorda för att det "lever" på ett annat sätt. Det maskinellt framställda timmerhuset består av identiska stockar och präglas av raka linjer, räta vinklar och oftast släta ytor. Oregelbundenheten i handbygget å sin sida vittnar om hantverkskunnandet bakom arbetet, och ger byggnaden en själ.

Det bygge han hittills är mest nöjd med är ett bostadshus i Dalarna på 140 kvadratmeter i åttatumsvirke, tätat med mossa och med ett rejält torvtak.

— Jag gillar den där vildmarksstilen med grovt rundtimmer eller grovt blocksågat timmer. Det blir väldigt robust, ser rejält och hemtrevligt ut. Sextumstimmer är lite mer dalastil, det blir Carl Larsson-aktigt. Det har också sin charm, men då tycker jag att man ska ha gammal stil på hela huset, även fönster, färger och inredning. TT Spektra

Malin Eijde/TT Spektra

Kommentarer

Kommentarer via Disqus

Nyhetsrubriker

Eurovision Song Contest

SVT redo för schlager-EM

Stockholm Loreens seger gör att Sverige och SVT får arrangera tävlingen 2013. SVT har planerat för den möjligheten redan innan Loreen ens åkte till Baku. "SVT kommer att framstå som proffs", säger SVT:s vd Eva Hamilton.
Läs mer

Relaterat material

Beachhandboll

OV laddar för beachparty

Handboll OV Helsingborg rustar för stor strandfest – världens största! Läs mer

Relaterat material

Handgranaten sprängd - misstänkt mordförsök

Åstorp Vid etttiden, natten till söndagen, sprängde bombteknikerna den handgranat som hade placerats under en bil på Allégatan i Hyllinge.
Läs mer

Relaterat material

Flicka dödad av rattfyllerist

Hagfors En 16-årig flicka omkom under natten mot söndag när hon blev påkörd av en misstänkt rattfyllerist på länsväg 903 nära Hagfors i Värmland, rapporterar SR Värmland.
Läs mer

Kroggäst misshandlad med glas

Helsingborg Under natten mot söndag greps en 18-årig man efter att ha misshandlat en annan man på en krog i centrala Helsingborg. Läs mer

Eurovision Song Contest

Fullkomligt Loreenastående!

Schlagerbloggen Glöm ABBA. Glöm Herreys. Glöm Carola. Glöm Charlotte Perrelli och alla andra. Loreen är bäst genom tiderna.
Läs Patrik Lundbergs krönika här

Relaterat material

Dunkers kulturhus tio år

Vad betyder Dunkers kulturhus för dig?

Helsingborg Tio år med Dunkers kulturhus. Där har visats populära fotoutställningar men också sådant som publiken har ratat. Bidragen till utställningsverksamheten har minskat och det är viktigt att få tillbaka besökarna. Vad betyder det vackra huset för helsingborgarna och vad vill vi egentligen fylla det med?
Läs mer

Relaterat material

Det finns 1 kommentar till artikeln

1 kommentar

Lång väg tillbaks för streptokockdrabbade

SKÅNE En person dog, för elva patienter var tillståndet livshotande och ytterligare 32 blev allvarligt sjuka och fick vårdas på lasarett. I dag har streptokockinfektionen som drabbade Skåne i våras klingat av, men för många av patienterna är det fortfarande långt kvar till ett normalt liv. Läs mer

Relaterat material

Omstridda bostadsplaner på Husensjö avancerar

HELSINGBORG Det sega bostadsprojektet på den gamla macktomten på södra delen av Jönköpingsgatan förs vidare trots protester från grannskapet. Drygt 20 hyreslägenheter planeras. Läs mer

Två till sjukhus efter olycka

Helsingborg Under natten mot söndag fördes en man och en kvinna till sjukhus efter en singelolycka på E6:an. Läs mer

Ola tänker inte ta OS på blodigt allvar

Nöje För två år sedan höll Ola Selmén låda med radiolyssnarna under vinter-OS i Vancouver. Den 27 juli drar "OS med Ola" igång igen i P3 och nu är det sommar-OS i London som står i fokus. Läs mer

Han håller koll på hägerträdet

ÄNGELHOLM Ofta syns den ensam, grå och blickstilla. Men bara några meter in i lövskogen häckar hägrarna i flock. Ängelholmaren Henrik Johansson har övervakat kolonin i flera år. Läs mer

19-åring misstänks för sex brott under samma natt

Helsingborg En lägenhet på Skaragatan totalförstördes i en misstänkt mordbrand på lördagsmorgonen. En 19-årig man sitter gripen misstänkt för dådet, samt fem andra brott. Läs mer

Änglamilen slog rekord

ÄNGELHOLM Hela Ängelholm verkade vara på benen på lördagen. Änglamilen lockar allt fler deltagare och i Hembygdsparken kryllade det av löpare i alla åldrar. Läs mer

Relaterat material

Det finns 4 kommentarer till artikeln

4 kommentarer

Stor spridning i Showdragets final

HELSINGBORG Det var stor spridning på finalisterna i Showdraget, underhållningstävlingen för 16-25-åringar, som hölls för tredje gången i Grytan på lördagen. Inspirationen kom från såväl afrikanska trummor som New Yorks gator. Läs mer

Misshandlad och rånad hittades på gatan

BJUV Strax innan midnatt på fredagen hittade en person en man liggandes på Prästgatan. Läs mer

Monstret "Euphoria" höll hela vägen

Baku Loreen och svenskgänget i Baku firade segern i schlager-EM tills solen gick upp över Azerbajdzjan. Läs mer

Tågstopp norr om Uppsala

Uppsala All tågtrafik norrut från och till Uppsala står stilla sedan 09. Läs mer

Lady Gaga ställer in i Indonesien

Stockholm Lady Gaga ställer in sin konsert i Indonesien. Läs mer

Coop återkallar färs och burgare

Stockholm Coop återkallar nötfärs, blandfärs och hamburgare av det egna märket Coop på grund av risk för salmonellaförekomst. Läs mer


Läsvärda artiklar

Aktuellt i Bostad

Se alla avsnitt av bostadsprogrammet Husesyn hos 24HD Play.
Till 24HD Play

Här kan du söka lagfarter via kommun/församling, publiceringsdatum eller med valfria sökord.
Läs mer

Efter många år av turnerade land och rike runt har Alcazar-sångerskan Tess Merkel rotat sig i sin härliga trerummare.Läs mer och se bildspel

Spelkvällar, fikaklubb och matlag. I kollektivhuset Yxan behöver ingen vara ensam.Läs mer

Sveriges villaägare sliter med sina räfsor. Men Karin Svensson tycker att man kan låta löven ligga. I varje fall till våren.Läs mer

Industriellt, naturligt eller lantligt? Dagens kökstrender spretar åt många olika håll.Läs mer

En närbild på basilika, eller varför inte godislöständer i hela badrummet? Ska man sälja en bostad bör bilderna inte ljuga. Men lite kreativitet skadar inte. Så resonerar allt fler mäklare när de fotograferar bostäder till annonserna.
Läs mer

De allra flesta fastighetsaffärer sköts med hjälp av mäklare. Men höga arvoden och misstankar om falska budgivningar har gjort att deras rykte naggats i kanten.Läs mer

Rörligt
Fortum 14 903 kr
Fast 1 år
Telinet Energi 17 228 kr
Fast 2 år
MälarEnergi 18 175 kr
Fast 3 år
Dala Kraft 18 525 kr
Mix 1 år
Karlstads Energi 16 798 kr
Jämför elpriser

Trender som shabby chic och minimalism är på tillbakagång. I stället blir det ännu mer av lyx, färger och naturmaterial i våra trädgårdar.Inredningstips för trädgården

Man kan tycka att Krister Sörhede borde ha fått nog av att såga, limma, skära och montera på jobbet. Fram till pensionen för några år sedan arbetade han nämligen som slöjdlärare.
Läs mer

Original eller kopia – en het potatis i designvärlden.Läs mer

Jord, vatten, ägg och linolja. Det är de fyra elementen som krävs för att blanda målarfärg. Äggoljetempera är en urgammal färgtyp på väg tillbaka.Läs mer

"’Veep’ får högsta betyg och kan mycket väl vara den bästa komediserie som görs för tillfället.”
Läs mediekrönikan här

Här hittar du resultatlistan från Änglamilen den 26 maj 2012.
Läs mer

Katten är den ultimata njutaren. Tänk bara på spinnet. Men att katter även gillar nackmassage är kanske inte lika allmänt känt.
Läs mer

Johan Malmberg om den omdebatterade nya tv-serien "Girls".Läs mer

Har du fast telefonabonnemang hemma?

OV Beachhandboll arrangeras på Fria Bad i Helsingborg och intresset har ALDRIG varit större.Se inslaget på 24HD Play

Nu blommar tiotusentals rhododendron på Sofiero och detta uppmärksammas under tre veckor, till och med den 17 juni. Varje dag, klockan 13, arrangeras guidade turer i rhododendronravinen.Läs mer

På fredagen slogs det majvärmerekord i runt om i Sverige.Läs mer


När man är mitt uppe i studentlivet så tänker man inte så mycket på hur det är att leva ett normalt liv med allt vad det innebär.Läs mer

Det handlar om crossfit – hårt, svettigt och intensivt. Men också noga anpassat för kroppen.Läs mer

Det är saftigt, lätt att variera och tål tuffa kryddor. Fläskkött är som gjort för att grilla.
Läs mer

Inte sedan den där dansanta kyrkentrén har jag sett ett smartare upplägg i en bröllopsrelaterad Youtube-video.Läs mer

Varför är Sofia Arvidsson historisk? Har du koll på det och på veckan som gått? Testa dina kunskaper här!Läs mer

Pastelligt eller färgstarkt spelar ingen roll. I vår är det 1950-talets kattöga som är hetaste bågen bland solglasögon.Läs mer

I veckans avsnitt av Uppkorkat har vi åkt till Kapstaden för att träffa Howard Booysen, sommeliern som gör eget vin.Se programmet i 24HD Play

"Enorma panoramafönster, loungemöblemang, exklusiva stolar och ekbord framkallar en känsla av kontinental lyx. Bara Vara by the sea är tveklöst sommarens stora nykomling."Läs krogrecensionen här

Årets final i "Let's dance" blir den ungdomligaste någonsin. Nu återstår bara Anton Hysén, 21 år, och Molly Nutley, 17 år.Läs mer

Under fredagen kunde en hög aktivitet noteras i de översta trädlagren nära Kärnan.Läs mer och se inslaget

Även i sommar har du chans att få din novell publicerad i tidningen och på hd.se. Senast den 7 juni vill vi ha ditt bidrag.
Så deltar du i sommarnovellen

"Grånade tjuren från Wales grunnar över snedsteg längs den breda vägen till Las Vegas och sökandet på den smala väg som bär till kyrkan"Här hittar du veckans skivrecensioner

Det här veckoslutet är det keramikfestival i Höganäs med aktiviteter och öppna keramikverkstäder.Läs mer

Just nu är det torrt i markerna och Räddningstjänsten uppmanar till stor försiktighet i samband med grillning.Läs mer

"Det är sannerligen inte lätt att navigera på dagens minst sagt turbulenta börs som präglas av extremt kraftiga svängningar"Läs Mikael Hårdes börskrönika

I sommar kvalar HIF till Champions League, men Uefa godkänner inte de provisoriska sittplatserna på Olympias kortsidor.Läs mer

Här kan du söka lagfarter via kommun/församling, publiceringsdatum eller med valfria sökord.
Läs mer

De svenska och danska hoven har nu tackat preliminärt ja till invigningen av Landskrona stads 600-årsjubileum.Läs mer

Oskar Pernefeldt, 21, från Viken har skapat ett helt land.Läs mer

Få andra musikgenrer är så förknippade med en stad som hiphop är med New York City. Den vetgirige kan idag guidas runt staden helt i hip-hopens tecken.Läs mer

Ett kryss för mycket. Därför sätts den bostadslöse sist i kön.Läs mer

Gertrud Hansson jagades upp ur vilstolen på torsdagen då hennes bin bestämde sig för att svärma över till äppelträdet i hennes trädgård.Se inslaget på 24HD Play

"En medelålders man, halvvägs ut genom ett fönster på andra våningen, putsandes fönstret medan han gnäggar som Tommy Körberg på crack."Läs veckans slagskott

Per-Erik Jönsson, som är listad på Läkargården, kan få sjukvård på en annan vårdcentral. Men journalen får han inte med.Läs mer

Louisiana konstmuseum presenterar över 180 nya konstverk till sin samling.Läs mer

Vad tycker du som förälder om ungdomarnas ibland inte helt klockrena uppförandekod? Hör gärna av dig till vår reporter och berätta om hur du kan bli bemött hemma, vad de säger och hur du tacklar det!Läs mer

I år är det tuffare tag mot de husbilsägare som ställer sina fordon på p-platsen vid Rydebäcks strand. Max sex timmar får de stå där.Läs mer

Det polisen hittat i Mangs datorer, mobiltelefoner och nätkonton under utredningen kommer ha en betydande roll under rättegången.
Läs mer

Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Peugeot 307 SW 2,0 -03 Silvergrå met 14.200 mil
Pris: 49.900 kr

Volvo S80 T6 AWD 4wd 286hk "Rikligt utrustad" -08 Blå metallic 5.225 mil
Pris: 199.900 kr

Toyota RAV4 1,8 2WD -03Silver 13.260 mil
Pris: 79.500 kr

Honda Civic 3 DR -05 Svart 15.000 mil
Pris: 84.900 kr

Fiat 500 by Gucci -12 Pärlemovit 10 mil
Pris: 192.200 kr

Subaru Outback BUSINESS 2,5 SKINN AUT -10 Svart metallic 2.900 mil
Pris: 239.900 kr

Citroën C3 VTi 95 Comfort Plus *1 Ägare* -10Röd metallic 1.200 mil
Pris: 119.000 kr

Volvo S80 2.4 170 Business Plus -02 Silver metallic 6.593 mil
Pris: 79.000 kr

Volvo V70 2.4 140 Kinetic -07 Willow grön metallic 12.000 mil
Pris: 124.900 kr

Mitsubishi Outlander 2.4i CVT Business *Nav -11 Silky white 2.480 mil
Pris: 249.900 kr


Copyright och information