Påskstämning i den gamla skolan
I Gånarps byskola på Hallandsåsens sydsluttning råder påskstämning med mycket pynt. För familjen Strömbäck har arbetet i hemslöjdsbutik och kafé smält samman med livet i före detta lärarbostaden.
Bildmaterial
Lustiga munblåsta glastuppar kan dekorera bordet påsk efter påsk. Här har de hamnat på skolans gamla tramporgel. Tillverkade av John och Ulrika Poulsen.
Åsa Götander gör de småländska påskkärringarna.
Påsklugnet breder ut sig med kaffetår och hembakat hos familjen Strömbäck i byaskolan.
Anne och Tommy Strömbäck bytte liv när de tog över Byskolan i Gånarp. Anne var ingenjör på ett arkitektkontor i Helsingborg och Tommy arbetade i databranschen i Stockholm.
Den gamla lärarbostaden har också pyntats i påsk. Anne och Tommy gillar lugna färger även på pyntet.
En fläderkvist har försetts med färgade fjädrar från pärlhöns och ålacerats i ett fönster.
Intresset för påskdekorationer lever. Men de nya hantverkarna har andra priser än de äldre. Det pågår ett slags generationsskifte, säger Anne Strömbäck.
Hönorna som förgyller blomkrukan på trappan kommer från Lerkärlets krukmakeri i Broby.
Bostad. För Anne och Tommy Strömbäck smälter fritid och arbete samman, precis som bostad och arbetsplats. Vägg i vägg med den renoverade lärarbostaden i den gamla skolan driver paret hemslöjdsbutik och kafé. I lärarbostaden har man inrett familjens hem. Och just nu utstrålar hela byskolan väldigt mycket påsk.
— Intresset för påskpynt har nått botten. Och nu börjar det vända, säger Anne Strömbäck som menar att personliga hem är på väg tillbaka som en reaktion på de mer avskalade.
Just nu är det påskfjädrar och gammaldags pappersdekorationer som är mest lättsålt i den annorlunda butiken. Själv är hon förtjust i Dalahöstens gamle kompis, den klassiskt målade tuppen. Annars försöker hon att undvika knalliga färger och föredrar jordtoner.
— Trenden går mot att folk vill ha en rejäl dekoration istället för många små. Man satsar kanske på en tovad påskkärring av Åsa Götander eller en tupp i trä. Man vill ha saker som räcker länge.
Dessutom märker Anne att intresset att utsmycka trädgårdarna har ökat i takt med den växande odlingslusten. Besökarna frågar allt oftare efter Göran Bengtssons handgjorda keramikhönor på järnpinne som man kan sticka ner i rabatten. De tillverkas i hans verkstad i Lerkärlets krukmakeri i Broby.
— Tyvärr finns inte så mycket svenskt hantverk för utomhusbruk att välja på. Mycket av det som erbjuds i butikerna är massproducerat och importerat.
Hos familjen Strömbäck i Gånarp har vintern just lämnat trädgården. Men så fort det torkar upp ökar aktiviteten också utomhus. Strömbäcks trädgård har flera gånger visats upp på trädgårdsrundan. Men just nu är det Konstrundan som gäller.
— Vi var den första kaffestugan som kom med på Konstrundan, berättar Tommy Strömbäck.
Han är pensionär och kallar sig för hjälpande hand till Anne som driver butik och kafé. Men det visar sig också att han gärna snickrar och fixar. Ny hall och nytt kök i den gamla lärarbostaden har växt fram tack vare hemmasnickraren. En järnspis gör köket riktigt varmt men är också första valet för matlagning.
Gånarps byskola som är byggd 1875 var redan hemslöjdsbutik och kaffeställe när paret Strömbäck tog över för 11 år sedan. Själva skolverksamheten lades ner 1960.
— Vi letade egentligen bara efter en bostad. När vi kom till den gamla skolan blev vi förtjust men fick bara några dygn på oss att fundera över om vi ville driva verksamheten och flytta in.
Så blev det och sedan dess bakar Anne allt kaffebröd vilket betyder småkakor, sockerkaka och bullar.
— Bullarna gör jag på morgonen och sedan blir det tre sockerkakor på kvällen. Jag hade bakat till husbehov tidigare men inte sådana här mängder. Nu gör jag i snitt 50 portioner om dagen. Det blev många sockerkakor som kasserades i början.
I själva skolsalen sprakar en brasa i en järnkamin. Gamla skåp och hyllor är fulla med saker. Och det går även bra att köpa sig en hantverksmässigt tillverkad tomte fastän när det är påsk. Mitt bland all hemslöjd står kaffeborden dukade med gammalt skirt porslin på virkade dukar. Över bordens skomakarlampor hänger gula lampslöjor. Det pågår en ständig jakt på gamla kafésaker. Nyligen kom de över kaffekannor i porslin från Parapeten och nu söker de efter gamla tekoppar.
Anna Strömbäck föredrar svensk hemslöjd och vill inte att föremålen ska vara designade i Sverige och tillverkade i Kina. Hennes råd är att man pratar med den som säljer prylarna för att få veta var de är skapade och var de produceras.
— Vi märker att intresset för långsamt framtagna svenska föremål börjar vinna gehör igen även om de av naturliga skäl blir mycket dyrare.
— Hemslöjd har börjat bli inne hos den yngre generationen. Det tillsammans med kaffekulturen har gjort att de har börjat dyka upp här hos oss.
Gånarps byskola ligger på Backavägen 2 och har under Konstrundan i NV Skåne (2 - 11/4) öppet alla dagar 13 - 17. Därefter fredag - söndag 13 - 17.












Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus