Maries trädgård visar sig från bästa sidan

Bostad Publicerad 21 juli 2012 kl. 00:00
  • Marie Jadner vid sin pionrabatt, alla småplantorna av svavelpion är egna frösådder. Gunnel Carlson

  • Spången leder ner till ån men är samtidigt ett bra ställe att rensa ogräs från utan att behöva trampa i rabatterna. Gunnel Carlson

  • Funkiorna trivs väldigt bra i kanten av dammen. Gunnel Carlson

  • I blåaste blått blommar bergvallmon. Gunnel Carlson

  • Småländsk trädgårdskonst. Gunnel Carlson

  • :Fröställningar av backsippa, iris, höstsilverax, aklejor och löjtnantshjärta - det är många sorter i Maries rabatter. Gunnel Carlson

  • Klematis är en av Maries favoriter. Det här är storblommiga 'Mevrouw le Coultre'. Gunnel Carlson

  • På väg ner i Helige å? Gunnel Carlson

  • Läget vid ån var det Marie föll för. Från vilstolen har hon överblick över hela trädgården. Gunnel Carlson

  • Vivor, iris och hosta vid dammen som är byggd av sten från ett bygge intill. Gunnel Carlson

  • Speglar i trädgården. Gunnel Carlson

  • Gleditzia. Gunnel Carlson

  • Ett rör med Oxalis. Gunnel Carlson

Från början var här ingen trädgård alls. Snarare lite gles skog, en slänt med vinbärsbuskar och ett hus som ingen riktigt brydde sig om. Sedan tog Marie Jadner över stället och började plantera. I dag är här en visningsträdgård som har blivit ett riktigt utflyktsmål.

Öja ligger någon mil från Växjö och har lite Bullerbyn över sig. Gårdarna är välmående och trädgårdarna välskötta. Men ingen har så mycket växter som Marie Jadner. I hennes trädgård finns inte tillstymmelse till gräsmatta – bara mängder med plantor, noggrant planterade och välskötta.

Det var 2002 som Marie köpte stället. Huset bestod av tre baracker och första vintern ägnade hon helt åt boendet. När våren kom flyttade hon ut och började anlägga trädgård. En damm skulle hon ha, det var självklart. Tomten sluttar vackert ner mot Helige å och gör att tillgången på vatten är tryggad.

När hon sedan gick med i Sällskapet Trädgårdsamatörerna - som är proffs på växtkunnande namnet till trots – kunde det bara gå åt ett håll.

Närheten till ån gör klimatet milt trots att hon egentligen bor i zon III, minst.

– Men ingenting är omöjligt. Jag testar det mesta, säger Marie, som också är en rastlös och envis själ. På en promenad i Lund upptäckte hon frökapslar i robiniaträden och kunde naturligtvis inte låta bli att stoppa några i fickan. I dag växer robinia även i Öja.

Marie är mest förtjust i udda växter. Hon frösår ovanliga sorter och det som blir över säljer hon i sin lilla plantskola. I dag är den 2 700 kvadratmeter stora trädgården proppfull med växter, vanliga och udda. Tomten består numera av flera rum, julrosorna har en egen rabatt liksom pionerna och det finns både en japansk del och ett stenparti. I fjol när trädgården kändes trång gjorde hon om en del av framsidan för att få plats för fler växter och en liten damm till.

Allt har hon gjort själv. På sin fritid. Hon har nämligen ett heltidsjobb som verksamhetsledare på lasarettet i Växjö.

- Men det här är mitt stora intresse och kontrasten till ett stressigt jobb.

Intresset för trädgård delar Marie med sina systrar, men nu sprider hon det också vidare. I sommar startade hon Drömrundan, en möjlighet att åka runt till privata trädgårdar och låta sig inspireras. 37 trädgårdar i hela Småland håller öppet fyra gånger under sommaren, sista gången den 12 augusti när hundratals privata trädgårdar öppnar grindarna under Tusen trädgårdar. Får man tro Marie blir det både fler trädgårdar och fler helger nästa år. Och i hennes egen trädgård är säkert något nytt projekt redan förverkligat då.

Gunnel Carlson

Textförstoring

Dela

Tänk på när du besöker någons privata trädgård:

Njut av att någon delar med sig av sin egen gröna plätt på jorden, ta chansen att inspireras och få idéer med hem. Självklart tar man aldrig skott eller frön från växter utan att fråga. Ta däremot chansen att köpa med en växt hem om det finns till försäljning. Inget är ett så bra minne som en växt från en plats man besökt.

3 tips från Maries trädgård

1. Speglar i trädgården får allting att se större ut. Placera dem smart så att perspektivet blir spännande.

2. Plantera i trädäcket. Tänk bara på att göra hålet större efterhand som trädet växer. Den här Gleditzian, korstörne, kommer att behöva mer plats så småningom.

3. Ett gammalt rör kan komma till användning för en sådan här liten Oxalis, klöver, som gillar att växa i värmen från stenen.

Kommentarer

I dag på hd.se 17.00: Pink Party på Väla 19.00: Jubelscen i Landskrona 20.45: Champions League-final

Bostad